Zamknij

"Jak rząd niszczy wspólnoty lokalne?" - Prezydent Sopotu na gdańskiej konferencji samorządowców

15:12, 05.10.2019 | P.S
REKLAMA
Skomentuj
Fot. kadr z transmisji - gdansk.pl

W piątek 4 października odbyła się konferencja samorządowców w Gdańsku. Uczestnicy spotkali się o godzinie 10.30 w świetlicy budynku przy ul. Dolne Młyny 4c, aby wspólnie zabrać głos w sprawie centralistycznej polityki rządu wymierzonej przeciwko ośrodkom lokalnym. W trakcie spotkania wystąpił m.in prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Wczoraj z panią prezydent Gdańska byliśmy w Gliwicach. Rozmawialiśmy z innymi samorządowcami z całej Polski na spotkaniu z panią marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską o tym, że tak właściwie rząd Polski chce zlikwidować zasadę subsydiarności, pomocniczości, czyli odebrać środki finansowe wspólnotom lokalnym, ażeby potem łaskawie rozdawać nasze pieniądze - mieszkańców Sopotu, Warszawy, Płucka czy Gdańska w sposób uznaniowy, budując państwo partyjne - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W trakcie wystąpienia poruszono także problemy polskiej edukacji, drogownictwa i dysponowania środkami publicznymi.

- Taką sytuację chociażby mamy w subwencji oświatowej - o czym mówiła pani burmistrz Płucka. Ale taką sytuację mieliśmy także w tzw. subwencji drogowej, gdzie także rząd uznaniowo i nietransparentnie, w sposób sobie tylko wiadomy, rozdawał pieniądze - kontynuował samorządowiec. - Na przykład pan wojewoda Drelich w ramach swojej kampanii wyborczej mógł spotkać samorządowców z powiatu kartuskiego i po prostu wręczyć im subwencję drogową, ale my widzimy, że to wszystko doprowadza do zahamowania rozwoju gmin - przekonywał sopocki polityk.

W opinii samorządowca działania rządu zmierzają do zahamowania rozwoju gmin i finansowego uzależnienia wspólnot lokalnych od centrali.

- Bo jeżeli popatrzymy na dane Związku Miast Polskich, to już 865 gmin nie ma nadwyżki budżetowej, czyli nie może złożyć swojego budżetu na rok przyszły. [...] Następnie ponad 700 gmin nie jest w stanie mieć większej nadwyżki budżetowej niż milion złotych. Co to znaczy? To znaczy, że nie mogą zaciągnąć żadnego kredytu. Na przykład na zrealizowanie środków unijnych. To jest typowe zahamowanie rozwoju gmin,[...] Dlatego trzeba się zastanowić, czy chcemy wybrać władzę centralistyczną, władzę państwa partyjnego czy władzę samorządową, władzę wspierającą wspólnoty lokalne - podsumował prezydent Sopotu.

[ZT]2992[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone