Zamknij

Film "Solid Gold" wycofany z Konkursu Festiwalowego w Gdynii - czy to powrót do cenzury?

11:26, 18.09.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj
kadr z filmu Solid Gold - mat. prasowe

Jacek Bromski, znamienity polski reżyser znany m.in z filmów tj. U Pana Boga za miedzą, U Pana Boga w ogródku czy Bilet na Księżyc. Scenarzysta, producent, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

Decyzją dyrektora Festiwalu filmowego w Gdyni film Bromskiego „Solid Gold” został wycofany z Konkursu Głównego Festiwalu. Dlaczego publiczność nie będzie mogła obejrzeć najnowszego dzieła reżysera?

Powodem decyzji jest brak przejścia kolejnej kolaudacji, czyli rozbieżności opinii producenta (Akson Studio) i koproducenta – TVP.

Pokaz kolaudacyjny zakończył się brakiem akceptacji filmu, natomiast wg umowy producenta z koproducentem tylko w przypadku pozytywnej opinii film może wystartować w pokazach festiwalowych. Organizatorzy nie podali przyczyny braku akceptacji filmu.  Z nieoficjalnych źródeł wynika, się, że została ona podjęta pod pretekstem długości filmu (obraz trwa 2 godziny 25 minut). 

Gazeta Wyborcza 

Oficjalne oświadczenie reżysera w sprawie wycofania filmu "Solid Gold" z Konkursu Festiwalowego

Gdynia, 17 września 2019
Oświadczenie Jacka Bromskiego

Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu.

Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem „Solid Gold” do Konkursu Głównego.

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji.

Jacek Bromski

Informacja ze strony FPFF w Gdyni

Sprawa budzi wiele pytań. Co było prawdziwą przyczyną wycofania filmu z Festiwalu? Czy powodem była jego długość czy fakt braku zgody reżysera na przemontowanie filmu i wykorzystanie w celach propagandowych przed wyborami? Czekamy na oficjalne stanowisko organizatorów Festiwalu Filmowego w Gdynii. 

O filmie 

Kaja Miller jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy.
Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki, wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu.
Tropy prowadzą do Kaweckiego – nieuczciwego biznesmana wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

Plenery: Gdynia, Sopot, Warszawa, Kazimierz Dolny.

mat.prasowe

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

kinomaniakkinomaniak

0 0

nie widziałem samego filmu, tylko opinie o nim...ale nie pojete jest jak w wolnym kraju dochodzi do takich sytuacji!! To nie tylko kwestia tego filmu przepychanki dziwne byly juz wczesniej a 4 inne filmy tez nie zostaly dopuszczone 14:29, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone