Zamknij

"Nie" dla ustawy śmieciowej. Segregacja śmieci utrudnieniem dla mieszkańców i samorządowców?

08:17, 09.07.2019 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Związek Miast Polskich, do którego należy również Sopot, przyjął negatywne stanowisko w sprawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. ZMP ocenia, że nowe regulacje stanowią istotne zagrożenie dla osiągnięcia przez gminy nałożonych na nie zadań. Pismo w tej sprawie prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz skierował m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego.

  • Przypomnijmy, że 4 lipca Sejm uchwalił tzw. ustawę śmieciową. W myśl nowych przepisów ci, którzy nie segregują odpadów zapłacą od dwóch do czterech razy więcej. Ponadto, od 1 września w sklepach zapłacimy już za wszystkie wydawane torby, poza zrywkami. 

Według samorządowców z miast zrzeszonych w ZMP, nowe regulacje stanowią istotne zagrożenie dla osiągnięcia przez gminy nałożonych na nie zadań, wynikających zarówno z prawa unijnego, jak i krajowego. 

Sprzeciw samorządów budzi szczególnie odstąpienie od wypracowanego kompromisu dotyczącego nieruchomości niezamieszkałych. Przyjęte przez Sejm zapisy praktycznie wyłączają tego typu nieruchomości z gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych, dlatego ZMP apeluje o przywrócenie wcześniej proponowanego rozwiązania. 

Niepokój budzi też odstąpienie od uregulowania kryteriów pozwalających stwierdzić, czy właściciele nieruchomości prawidłowo prowadzą selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Samo zaostrzenie kar, bez konkretnych instrumentów kontrolnych, spowoduje, że nowe rozwiązania nie będą skuteczne - przekonuje ZMP. 

Związek apeluje również o podwyższenie stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi pochodzącymi z nieruchomości niezamieszkałych i letniskowych, ponieważ te zaproponowane w ustawie nie pokryją rzeczywistych kosztów ponoszonych obecnie przez gminy. W stanowisku przyjętym w Oleśnicy członkowie zarządu ZMP wnoszą o przywrócenie proponowanego na etapie prac rządowych uelastycznienia regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach. 

Ustalono, że konkretne poprawki do tej ustawy zostaną przedstawione przez reprezentantów ZMP w trakcie prac Senatu. Równocześnie po raz kolejny podkreślono, że trzeba "jak najszybciej rozpocząć rzetelną debatę nad całościową reformą systemu gospodarki odpadami". 

Obciążenie dla samorządów i mieszkańców

Przypomnijmy, że w czerwcu także Unia Metropolii Polskich apelowała o systemowe zmiany w ustawie śmieciowej. Według samorządowców z UMP kolejna nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach nie rozwiąże problemu śmieci i będzie dodatkowym obciążeniem dla samorządów i mieszkańców. Apelują do resortu środowiska o stworzenie nowych regulacji prawnych, które systemowo rozwiążą problem odpadów.

[ZT]2393[/ZT]

źródło: PAP(portal samorządowy)

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz