Zamknij

Likwidacja pomnika ks. Jankowskiego w Gdańsku - zapadła decyzja Rady Miasta

12:59, 08.03.2019 J.F Aktualizacja: 08:21, 11.03.2019
Skomentuj

Rada Miasta Gdańska zdecydowała o rozbiórce pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego oraz pozbawiła Jankowskiego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska.

  • Rada Miasta Gdańska zdecydowała w czwartek o rozbiórce pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego oraz zmianie nazwy skweru noszącego dotychczas imię kapłana. Wcześniej na tej samej sesji radni pozbawili duchownego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska.

Za przyjęciem obu uchwał podczas sesji Rady Miasta głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Wszystko dla Gdańska. Radni PiS nie brali udziału w głosowaniu.

W uzasadnieniu obu uchwał powołano się na nowe i nieznane wcześniej informacje dotyczące życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania.

Radni podjęli uchwałę pozbawiającą ks. Jankowskiego honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

"W związku pojawiającymi się nowymi i nieznanymi informacjami dotyczącymi życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania - Rada Miasta Gdańska utraciła zaufanie do nieskazitelnej opinii o postaci Honorowego Obywatela Miasta Gdańska i postanawia tytułu tego go pozbawić" - głosi uzasadnienie uchwały, złożonej przez klub Koalicji Obywatelskiej

Czytaj też: Władze Gdańska powinny dogłębnie wyjaśnić sprawę ks. Henryka Jankowskiego

W grudniu 2018 r. w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżony m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Publikacja wywołała falę protestów przeciwko czczeniu pamięci duchownego. W nocy z 20 na 21 lutego br. doszło do przewrócenia pomnika ks. Jankowskiego, który stanął w 2012 r. w sąsiedztwie kościoła św. Brygidy w Gdańsku staraniem społecznego komitetu. Środki na budowę pomnika pochodziły głównie ze zbiórki przeprowadzonej przez komitet. Za zgodą Rady Miasta Gdańska monument stanął na miejskim skwerze, który otrzymał też imię ks. Jankowskiego.

Sprawcy obalenia pomnika przesłali portalowi Oko.press kilkustronicowy manifest, w którym napisali, m.in. że podjęli działanie, którego celem było "symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego".

23 lutego kilkudziesięciu pracowników Stoczni Gdańskiej na powrót ustawiło monument mimo stanowiska władz miasta, że takie działanie wymaga zgody magistratu.

Uchwała RMG weszła w życie z dniem podjęcia.

[ZT]1472[/ZT]

 

 

Podporządkuję się każdej decyzji Rady Miasta Gdańska jak organ wykonawczy – powiedziała prezydent elekt miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, odnosząc się do trzech decyzji radnych dotyczących ks. Jankowskiego.

Przyznała, że "temat nie jest ani prosty, ani jednoznaczny". "Dyskusja - z jednej strony o pedofilii w Kościele Katolickim - trwa, także w polskim Kościele Katolickim - mam nadzieję, że na poważnie się rozpocznie - po spotkaniu w Watykanie. Drugi wątek - samego Gdańska" - mówiła.

"Niestety, obie strony sporu postąpiły z naruszeniem prawa. Na to nigdy w Gdańsku zgody nie będzie" - oceniła.

Odnosząc się do rozbiórki pomnika, Dulkiewicz wyjaśniła, że sprawę tę regulują przepisy. "Musi być zgłoszenie do wydziału architektury Urzędu Miejskiego, ale też uzgodnienie z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, ponieważ jest to obszar będący w jego gestii" - wyjaśniła.

"Po uzgodnieniu i otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów nastąpi rozbiórka pomnika" - dodała.

Zaznaczyła, że trudno określić, jak długo potrwa ta procedura. "Urząd Miejski załatwia sprawę do 30 dni, nie wiem, jak długo potrwa postępowanie konserwatora" - nadmieniła.

"Bardzo jest mi przykro, że nie doszło do rozmowy z komitetem społecznym budowy pomnika. To jest ich własność i komitet społeczny powinien zabrać ten pomnik. Jeżeli tego nie zrobi, my pomnik zabezpieczymy w magazynie i będziemy gotowi do wydania go właścicielowi" - podkreśliła Dulkiewicz.

Komentując odebranie kapłanowi tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska, powiedziała, że "to jest kwestia tego, czy postawy, które budzą wątpliwość, mogą być promowane tytułem honorowego obywatelstwa".

 

źródło inf: PAP/ Portal Samorządowy/ Pomorze

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MariuszMariusz

1 1

A Adamowicz za swoje rozliczenia i zapomnienia jest honorowym ? Podwójne standardy ? 17:09, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

pankozapankoza

0 0

Gdyby kosciol w polsce byl cos wart, to Jankowski by z niego wylecial. Honorowy obywatel miasta... Chyba Berlina w 39tym 19:49, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%