Zamknij

ZOO Gdańsk: Wykluł się krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego

12:44, 02.12.2021 | .
Skomentuj Fot. ZOO Gdańsk
REKLAMA

Orlicja wykluła się po 128 dniach inkubacji jaja w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

– Żółw ma się znakomicie, bardzo ładnie przybiera na masie i na całe szczęście ma duży apetyt – mówi Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów w ZOO Gdańsk. Jego masa wzrosła od 45 g po wykluciu do 64 g na dzisiaj – dodaje opiekunka. Orlicja to największy żółw słodkowodny Azji Południowo-Wschodniej i jako dorosły osobnik może osiągnąć wagę nawet do 50 kg przy 80 do 100 cm długości karapaksu.

Młoda orlicja w pierwszych dniach życia żywiła się bardzo dojrzałymi owocami: figi, gruszki, banana, papaji, niekiedy jadła również winogrono oraz mączniki i drewnojady bez skórki.

– W kolejnych dniach zaczęliśmy przygotowywać specjalną galaretkę, której przepis zapożyczyliśmy z zoo z Drezna – tłumaczy Daria Zwierzchowska. W składzie galaretki występuje wywar z kurzych łapek bogatych w kolagen, żelatyna, filety ryb słodkowodnych, niewielka porcja marchewki, kompleks witamin i mlecz – dodaje. Orlicje są wszystkożerne. W naturze, z racji zamieszkiwania jezior i terenów podmokłych korzystają z rybnej diety oraz opadłych owoców, a niekiedy także z drobnych kręgowców. 

Orlicja w naturze zamieszkuje słodkowodne jeziora, bagna i systemy rzeczne na obszarach Indonezji i Malezji. Jest to największy żółw słodkowodny w Azji Południowo-Wschodniej.

– To gatunek bardzo rzadki oraz bardzo słabo poznany, dlatego aby zapewnić jak najlepsze warunki młodej orlicji kontaktujemy się z zagranicznymi ogrodami zoologicznymi, którzy mogą podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Szczególnie pomocny okazał się koordynator prowadzący program dla orlicji, Ivan Rehak z Praskiego Ogrodu Zoologicznego. – mówi Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych w ZOO Gdańsk. Młody żółw w naszym zoo ma zapewnione odpowiednie warunki, temperaturę w akwarium ok. 29 stopni Celsjusza, specjalną lampę oraz matę grzewczą zamontowaną pod akwarium – tłumaczy Izabela Krause. Przed wykluciem jajo inkubowane było również w temperaturze 29 stopni, przy wilgotności 80 do 100% – dodaje.

Żółwie składają jaja na lądzie, to zwierzęta jajorodne. Samica wykopuje niewielki dół w piasku, do którego składa jaja, dzięki temu zachowane są naturalne warunki inkubacji, czyli odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Po wykluciu żółwie od początku są samodzielne i nie są wychowywane przez osobniki dorosłe.

– Przychówek orlicji to bardzo duże wydarzenie ze względu na fakt, iż jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem  – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk. Orlicja objęta jest Waszyngtońską Konwencją CITES oraz programem ESB w ramach EAZA. Żółwiowi w naturze zagraża przede wszystkim kłusownictwo, nielegalne pozyskiwanie z naturalnego środowiska w celach handlowych, na rynku spożywczym. Mierzy się także z utratą naturalnych siedlisk, głównie z powodu wycinki naturalnych lasów pod uprawę palmy olejowej. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 90 lat populacja orlicji zmniejszyła się o 80%.

Źródło: ZOO Gdańsk

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%