Zamknij

Zoo w Gdańsku: Na świat przyszły pisklęta czarnych łabędzi

15:00, 24.11.2021 .
Skomentuj Fot. ZOO Gdańsk Fot. ZOO Gdańsk

Czarne łabędzie postanowiły powiększyć rodzinę – o dziwo – jesienią!

Rodzinę egzotycznych ptaków można podglądać na stawie przylegającym do oczka wodnego flamingów. Prawdopodobnie zainspirowane ciepłymi październikowymi dniami, zbudowały gniazdo, w którym samica złożyła 2 jaja. Proces inkubacji przebiegał dosłownie na oczach gości zoo i odbywał się w niedalekim sąsiedztwie trasy zwiedzania prowadzącej przez oczka wodne. Gniazdo umiejscowione było na ziemi, a skonstruowane z gałęzi oraz opadłych, pożółkłych liści. Opiekunowie ptaków doglądając podopiecznych zauważyli, że budowla jest częściowo niestabilna, a jej cenna zawartość może wytoczyć się do pobliskiego stawu. Dlatego niezbędne było zastosowanie specjalnych umocnień, aby łabędzie mogły bezpiecznie opiekować się jajami. Okres wysiadywania 12 listopada szczęśliwie zakończył się wykluciem dwóch piskląt. To kolejny przychówek pary łabędzi zamieszkujących Gdańskie Zoo. W zeszłym roku ten australijski gatunek odchował również dwójkę piskląt.

Wysiadywanie  u tego gatunku rozpoczyna się wraz ze złożeniem ostatniego jaja. Zwykle w zniesieniu jest do 6 jaj. Młode wykluwają się po 35-48 dniach od zniesienia. Wymieniają pisklęce upierzenie na dorosłe w 5 miesiącu życia, natomiast pełną niezależność osiągają po upływie roku. Łabędzie to zagniazdowniki, dlatego maluchy wkrótce po przyjściu na świat są w stanie wejść za rodzicami do wody aby samodzielnie wyszukiwać pokarm. W razie niebezpieczeństwa lub gdy pisklęta poczują się zmęczone, wskakują na grzbiet rodzica i tam znajdują ratunek lub bezpieczną przystań.

Czarne łabędzie mimo kontrastowo odmiennej kolorystyki upierzenia to bliscy krewni spotykanych w naszej strefie klimatycznej biało ubarwionych łabędzi: niemych, krzykliwych i czarnodziobych.

Wśród swojej rodziny wyróżniają się tym, że są najbardziej towarzyskimi łabędziami i jako jedyne są zdolne gniazdować w koloniach. Nie są trudne w hodowli, a w niektórych europejskich krajach zadomowiły się i rozmnażają w stanie dzikim.

Status zagrożenia dla tego gatunku według Redlist IUCN to LC – mniejszej troski.

Źródło: ZOO Gdańsk

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%