Zamknij

Małpa autorką prac plastycznych na gdańskim autobusie! #olejolej

16:22, 18.12.2018 | Ewa Podlasińska
REKLAMA
Skomentuj

17 grudnia, na ulice Gdańska wyjechał autobus z podobizną orangutana oraz pracami plastycznymi podopiecznej oliwskiego ZOO, orangutanicy Rai. Autobus promuje kampanię „Olej olej”, której celem jest informowanie mieszkańców o zagrożeniach jakie stanowi dla małp wycinka lasów pod uprawę palm olejowych.

O wdrażanej przez Ogród Zoologiczny w Oliwie akcji pisaliśmy w październiku. Gdańskie ZOO jest jedynym ogrodem w Polsce, w którym zamieszkują orangutany. Pierwszy zadomowił się tutaj Albert. Przywieziono go już w 1997 roku. W 2000 dołączyła do niego Raja.

Każde zwierzę jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, ale Raja przejawia ogromne zdolności plastyczne. Swoim pracom poświęca na ogół kilka godzin dziennie. Do wykonywania rysunku wykorzystuje kredki świecowe. Szkice stara się sporządzić niezwykle precyzyjnie, i chętnie dzieli się nimi za kilka smakołyków.

Orangutany, to zwierzęta bardzo rozumne i na ogół łagodne. Ich DNA w 97 procentach pokrywa się z ludzkim. Osiągają poziom inteligencji 10 letniego dziecka.

Pobratymcy Alberta i Rai są niestety poważnie zagrożeni wyginięciem. Lasy, w których mieszkają, ulegają systematycznej wycince pod uprawę palmy olejowej. Do tej pory zniszczono już 17 milionów hektarów lasów, z czego połowa zamieszkana była przez orangutany.
Najwięcej spustoszeń dokonuje się w Malezji i Indonezji. Na terenie Sumatry i Borneo, małpy giną w płomieniach na skutek wypalania lasów tropikalnych.

Warto wspomnieć, że olej palmowy, zwany roślinnym, dodawany jest do wielu produktów żywnościowych, czekolad, lodów, past do zębów, mydeł, smarów, kosmetyków, detergentów, karmy dla zwierząt. Jego produkcja jest korzystna dla przedsiębiorców, toksyczna dla ludzi, i śmiertelna dla małp. Do roku 2025 populacja orangutanów na Borneo może zmniejszyć się o ponad 86 procent, a kilka lat później, zwierzęta mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.

Kampania oliwskiego ZOO rozprzestrzenia się po całej Polsce.
Autobus wyruszył z gdańskiej ulicy Hallera. Wcześniej, na przestrzeni kilku miesięcy organizowane były projekcje filmów, dedykowane dzieciom warsztaty wytwarzania zabawek dla małp. Na przystankach zawisły reklamujące akcję plakaty. W stojących na terenie ogrodu zoologicznego automatach z przekąskami nie znajdziemy już żywności zawierającej olej palmowy.

Szczegóły akcji: https://zoo.gda.pl/blog/ocalmy-orangutany-olejolej

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone