Zamknij

Branża turystyczna w roku pandemii. Kto najchętniej odwiedzał Pomorze? [INFOGRAFIKA]

11:17, 27.09.2021 | P.S
Skomentuj FOT. PIXABAY.COM
REKLAMA

Z okazji Światowego Dnia Turystyki Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dla województwa pomorskiego dotyczące sytuacji tej branży. Wynika z nich że, w ubiegłym roku spadła liczba miejsc noclegowych. Zmniejszyła się też liczba zarówno turystów zagranicznych, jak i Polaków odwiedzających nasz region.

Infografika została opracowana na podstawie danych za 2020 r. Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Mniej turystów na Pomorzu

Na Pomorzu w 2020 r. było ponad 1,5 tys. obiektów noclegowych, które dysponowały prawie 116 tys. miejsc. Z wypoczynku skorzystało łącznie prawie 2 mln osób, w tym prawie 178 tys. obcokrajowców. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych wyniósł niespełna 32 proc. Wśród bazy noclegowej najwięcej, bo 36 proc. stanowiły kwatery prywatne. Na drugim miejscu były ośrodki wczasowe (14,1 proc.), a na trzecim hotele (13,1 proc.). Warto podkreślić, że najwięcej turystów (ponad 40 proc.) korzystało z hoteli trzygwiazdkowych. Niestety wszystkie dane jasno wskazują na zdecydowany spadek przyjeżdzających do województwa pomorskiego w porównaniu z latami sprzed pandemii koronawirusa.

Kto i kiedy najchętniej odwiedzał Pomorze?

Do naszego regionu w 2020 r. najwięcej przyjechało turystów z Niemiec (prawie 52,6 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 15,2 tys.), Szwecji (prawie 14,8 tys.) i Norwegii (ponad 14,6 tys.). Natomiast najmniej chętnie odwiedzali do nas Finowie (prawie 3,8 tys.), Amerykanie (ponad 4,5 tys.) i Holendrzy (ponad 5,3 tys.).Tradycyjnie najwięcej turystów przybyło na Pomorze w miesiącach wakacyjnych, zaś najmniej w kwietniu, listopadzie i grudniu.

Jak spędzali czas Pomorzanie?

Poza mieszkańcami innych regionów na wakacje zdecydowali się też niektórzy mieszkańcy naszego województwa. Noclegi najczęściej preferowali pochodzący z powiatów puckiego oraz nowodworskiego i Sopotu. Na miejsce wypoczynku nasz region najrzadziej wybierali mieszkańcy powiatów sztumskiego i kwidzyńskiego. Wypoczywający na Pomorzu mogli skorzystać też z usług oferowanych w miejscach noclegowych. Do dyspozycji gości były: restauracje (296), bary i kawiarnie (238), stołówki (220) i punkty gastronomiczne (56). Co ciekawe, jedynie wzrosła liczba tych ostatnich.

Historia święta

Światowy Dzień Turystyki co roku obchodzony jest 27 września. Został ustanowiony przez wyspecjalizowaną organizację ONZ (UNWTO), której członkiem jest Polska od 1975 r. W 1979 decyzją UNWTO uchwalono Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody miały miejsce w 1980 r. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Pomorskie.eu
Autorka: Dorota Kulka

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PA TO LAPA TO LA

2 0

Pomysł na miasto według obecnych władz: PATOLOGIA krótkoterminowa i nic więcej. Najezdne bydło na libacje ćpanie i dymanie glonojadów z kiłą i syfilisem w 'kurorcie' w stylu 'kac vegas'! całe bizancjum UM żyje z tego procederu od lat kosztem zwykłych mieszkańców którzy są zmuszeni opuszczać miejsca zamieszkania z uwagi na zalewającą miasto patolę krótkoterminową o którą tak prezydent dba i którą tak ceni i hołubi. Sopot już jest rynsztokiem krótkoterminowych żabkowych patusów alkoholowo narkotykowych na dymanie weekendowe w 'apartamentach'. Niebawem zostanie tylko patola krótkoterminowa knajpy na monciaku dla tej patoli i żabka na każdym rogu żeby patola za daleko po alk nie miała z apartmętu. Ma sa kra!! Tak tak wiemy panie karnoski dziękujemy za złote rady: "jak się nie podoba to wynocha". Żeby więcej było dla 'was' co. 11:52, 27.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%