Zamknij

Budowa „polskiego Hogwartu” wkrótce zostanie legalnie dokończona! Władze wydały decyzję

14:00, 13.03.2023 .
Skomentuj Biały Koliber YT Biały Koliber YT

Zamek w Łapalicach znajdujący się w Kaszubskim Parku Krajobrazowym to jedna z najbardziej znanych nielegalnych budowli w Polsce. Choć właściciel nie otrzymał zgody na jego budowę ze względu na jego kontrowersyjną architekturę, budynek stał się szybko popularną atrakcją turystyczną. Ostatecznie lokalne władze wydały pozytywną decyzję, umożliwiając dokończenie budowy zamku, który nazywany jest "polskim Hogwartem".

Budowa zamku w Łapalicach będzie mogła zostać legalnie dokończona - poinformował na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach burmistrz Mieczysław Gołuński. Na ukończeniu są już także prace związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a gmina otrzymała zgodę na wpisanie obiektu do tego planu.

- Zrobiliśmy milowy krok w sprawie zamku w Łapalicach - mówił na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach burmistrz Mieczysław Gołuński. - Mieliśmy pewien zastój, jeżeli chodzi o prace nad planem miejscowym obejmującym zamek w Łapalicach, ale dzięki przychylności pana konserwatora zabytków procedura ruszyła. W ubiegłym tygodniu przyszła decyzja pozytywna na zakończenie projektu i uzgodnienie budowy tego zamku. Ogromne podziękowania należą się tutaj zarówno panu konserwatorowi, jak i panu ministrowi Jarosławowi Sellinowi, który zaangażował się w tę sprawę i bardzo nam pomógł. 

Jak podkreśla szef kartuskiego magistratu, na ukończeniu są prace związane z planem miejscowym dla tego rejonu Łapalic. 

- To wszystko pozwoli zalegalizować tę budowlę, którą trudno byłoby dzisiaj rozebrać, bo koszty takiego przedsięwzięcia byłyby ogromne - mówił Mieczysław Gołuński. - Jest szansa, że ten obiekt będzie się rozwijał, będzie się budował, bo jest tego typu zainteresowanie ze strony właściciela.

Rada Miejska w Kartuzach przed trzema laty podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Łapalic, a konkretnie rejonu zamku. Uchwalenie planu ma właśnie umożliwić uregulowanie statusu prawnego budowli i jej ukończenie.

Zamek w Łapalicach zaczął powstawać w latach 80-tych ubiegłego wieku. Jego pomysłodawcą jest gdański rzeźbiarz i producent mebli.

W latach 90-tych budowa zamku została przerwana. Mimo to niezwykła budowla od lat przyciąga tysiące turystów, co z kolei wiąże się z dużą uciążliwością dla mieszkańców miejscowości, ale i niebezpieczeństwem dla odwiedzających obiekt, który z roku na rok niszczeje. 

Źródło: Expresskaszubski.pl / Foto/Wideo Biały Koliber - > https://www.youtube.com/@biaykoliber8996

[ZT]16477[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%