Zamknij

Farma wiatrowa na Bałtyku. Wojewoda wydał kolejną decyzję

18:00, 01.02.2023 .
Skomentuj Zdjęcie poglądowe. Fot. Jan Oelker | Farma wiatrowa Thornton Bank w budowie Zdjęcie poglądowe. Fot. Jan Oelker | Farma wiatrowa Thornton Bank w budowie

Pozwolenie na budowę zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power wydane. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podpisał stosowną decyzję. Poprzednia, z listopada ub. r., dotyczyła ustalenia lokalizacji inwestycji.  Farma powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.

- Balic Power to aktualnie najbardziej zaawansowany projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego. Elektrownie wiatrowe zrewolucjonizują krajowy system energetyczny i będą ogromną szansą rozwoju dla naszych przedsiębiorców, firm, dostawców, czy samorządów – zaznacza wojewoda.

Udziałowcami Baltic Power są Grupa ORLEN i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. W porcie w Łebie już w 2023 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej, gdzie znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie.

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

[ZT]15167[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

SopSop

1 1

Czy w Polsce są firmy zajmujące się utylizacja tych wiatraków? 23:11, 01.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%