Zamknij

Gdańsk: nielegalny zrzut zanieczyszczeń. Sprawą zajmie się prokuratura

12.34, 22.01.2023 PAP
Skomentuj zdjęcie poglądowe
REKLAMA

"To dopiero początek postępowania. Konieczne jest ustalenie, jakiego rodzaju odpad trafił do kanalizacji oraz skąd mógł on pochodzić" - przekazała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego zrzutu zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej w Gdańsku. Do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia: z Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Gdańsku oraz ze spółki Gdańskie Wodociągi.

Jak informuje w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku przekazało w środę wyniki badań próby substancji pobranej z kolektora przepompowni ścieków. "Próba została poddana badaniom w kierunku identyfikacji pochodzenia i rodzaju odpadu. Zgodnie z otrzymanym sprawozdaniem wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego pochodzenia i rodzaju badanej substancji, jednakże wykazują około 90 proc. zgodności z olejami smarownymi oraz 85 proc. zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych" - wskazano w komunikacie.

"Według sprawozdania badana substancja jest mieszaniną składającą się z długołańcuchowych węglowodorów alifatycznych i dodatkowych zanieczyszczeń pochodzących pierwotnie z odpadu jak również z systemu kanalizacji" - przekazał WIOŚ.

5 stycznia pracownicy spółki Gdańskie Wodociągi ujawnili w Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku napływ substancji chemicznej nieznanego pochodzenia, w postaci mazi unoszącej się na powierzchni ścieków. "Dzięki sprawnej akcji pracowników Gdańskich Wodociągów substancję udało się wypompować i nie popłynęła dalej w kierunku Oczyszczalni Wschód" - informowała PAP rzeczniczka prasowa Gdańskich Wodociągów Magdalena Rusakiewicz.

O sprawie niezwłocznie został poinformowany Wojewódzki Inspektorat Środowiska, który pobrał próbki substancji do badań. Blisko 15 ton zanieczyszczeń wypompowano i wywieziono do podmiotu uprawnionego do przetwarzania tego rodzaju odpadów. Według wstępnych ustaleń do nielegalnego zrzutu mogło dojść na terenie dzielnic Zaspa lub Wrzeszcz Dolny.(PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ jann/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%