Zamknij

Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Gdańska. "Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność"

09.48, 26.08.2022 .
Skomentuj Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
REKLAMA

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska, Radni zdecydowali o przyznaniu najwyższego gdańskiego wyróżnienia Danucie Wałęsie.

Projekt uchwały w tej sprawie złożyły w tym miesiącu kluby Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Obydwa Kluby głosowały za przyznaniem wyróżnienia (20 głosów), przeciw byli Radni PiS (11 głosów).

Tytuł Honorowej Obywatelki Gdańska zostanie wręczony w terminie późniejszym, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.:

[…] Za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały – żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice… To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki, wspierali, jak trzeba było, to nosili żywność do aresztu i roznosili ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy to był los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy.

Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność tym cichym bohaterkom i bohaterom naszej wolności. Uosabia ich Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności. Danuta Wałęsa, z domu Gołoś, urodziła się 25 lutego 1949 roku w Kolonii Krypy, województwo mazowieckie. Jako 20-latka wyszła za mąż za Lecha Wałęsę – robotnika Stoczni Gdańskiej, późniejszego lidera Solidarności. Doczekali się ośmiorga potomstwa. Wspominała po latach, że słuchała Radia Wolna Europa, by wiedzieć, jak jej mąż obala komunizm. 10 grudnia 1983 roku w imieniu Lecha, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już tu wrócić, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 22 grudnia 1990 roku, po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki pierwszej damy. Z zapałem oddała się działalności społecznej. Dołączyła do rady fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, była honorową prezeską gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury. A także członkinią wielu rad honorowych konkursów i organizacji społecznych. […]

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”.

Źródło: UMG

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ArekArek

1 3

Brawa Gdańsk ! 06:58, 27.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%