Zamknij

Zwycięzcy Eurowizji 2022 zagrają w Trójmieście. Tak Gdańsk podziękuje wolontariuszom

10:14, 14.06.2022 | Źródło: gdansk.pl / Urząd Miasta Gdańska | Autorka: Izabela Biała
Skomentuj Kalush Orkestra - zwycięzcy Eurowizji 2022 z koncertem w Gdańsku wystąpią 17 czerwca 2022. Fot. Fb Kalush Orkestra
REKLAMA

Koncert, którego gwiazdą będzie ukraińska grupa Kalush Orkestra - zwycięzcy tegorocznej Eurowizji, odbędzie się 17 czerwca (piątek) na Placu Zebrań Ludowych. Muzyczne wydarzenie to zwieńczenie 4. edycji “Godziny dla Gdańska” oraz podziękowanie za wolontariat i społeczne zaangażowanie gdańszczan i gdańszczanek. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Ukraińska gwiazda na gdańskiej scenie

Koncert na Placu Zebrań Ludowych to także tegoroczna wspólna propozycja Miast Gdańska, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdańskiego Archipelag Kultury na Noc Świętojańską. 

Na scenie oprócz rapowo - folkowej Kalush Orkestra, którzy brawurowym wykonaniem piosenki “Stefania” (opowiadającej zarówno o matce lidera zespołu, jak i ukochanej ojczyźnie) wywalczyli zwycięstwo w Eurowizji w maju br., wystąpią także: 

  • Edzio- raper, ceniony freestylowiec i obecnie jeden z popularniejszych tiktokerów z Pomorza
  • oraz Igo - znany z Clock Machine, duetu Bass Astral x Igo czy Męskiego Grania

Wstęp na piątkowy koncert (17 czerwca) jest bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc. Bramy zostaną otwarte o godz. 19, o godz. 20 wystąpi pierwszy wykonawca.

Godzina dla Gdańska - co to takiego?

Wydarzenie organizowane jest w ramach całorocznych obchodów objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu`2022 i będzie także zwieńczeniem 4 edycji „Godziny dla Gdańska”.

“Godzina” to autorska inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Jej ideą jest realizacja jednego dnia, w całym Gdańsku, możliwie największej liczby inicjatyw społecznych i wolontariackich z korzyścią dla całej społeczności. Setki wolontariuszy podejmą tego dnia (w tym roku przypada właśnie 17 czerwca) działania na rzecz innych, wdrażając w życie prostą ideę: każdy może zrobić coś dobrego, dużego czy małego, co wpłynie pozytywnie na życie innych i zmieni nasze otoczenie na lepsze. Wystarczy tytułowa godzina, ale zaangażowanie trwać może równie dobrze cztery, jak i 24 godziny.

Co można robić podczas Godziny dla Gdańska 

Przykładowa tematyka: prawa człowieka, prawa zwierząt, ekologia, kultura, sport. A formuła inicjatywy? Może odbyć się w formie warsztatów, spotkania, happeningu, manifestacji, pokazu filmowego, wernisażu, a nawet wspólnego śpiewania czy gotowania. Przestrzenią może być zarówno plener, jak i dowolne wnętrze (biuro, szkoła?).

Dowiedz się więcej i zarejestruj swoją inicjatywę w ramach “Godziny dla Gdańska” na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Noc Świętojańska w Gdańsku to święto zabawy i miłości

Gdańska Noc Świętojańską tradycje czerpie oczywiście ze słowiańskiej Kupały - misterium obchodzenia najkrótszej nocy w roku i czasu letniego przesilenia. W naszej kulturze to wyjątkowe święto zostało zaadaptowane poprzez obchodzenie wigilii św. Jana, które terminem zbliżone było z Nocą Kupały. W związku z połączeniem tych dwóch tradycji, Gdańska Noc Świętojańska to dziś synonim święta zabawy, radości, przyjaźni i miłości. I różne ma oblicza w zależności od roku.

W ubiegłym roku Noc Świętojańska odbyła się na Wyspie Sobieszewskiej, pokazano inscenizację Nocy Kupały. Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kalush Orkestra - kim są zwycięzcy Eurowizji 2022

Zespół został założony w 2019 roku przez Olega Psiuka, który pozostaje jego liderem. “Kalush” to nazwa miasta w zachodniej Ukrainie (niedaleko Iwanofrankowska), z którego Oleg pochodzi. Muzykę komponuje MC - Igor Dydenchuk. Grupa pełnymi garściami czerpie z folkloru Ukrainy, co mocno słychać w zwycięskiej piosence europejskiego konkursu pt. “Stefania”.

Kalush Orkestra sprzedali statuetkę zwycięzcy konkursu (za ponad 376 tys. dolarów) oraz czapkę, w której na scenie Eurowizji wystąpił Oleg (za 900 tys. dolarów!). Zebrane fundusze przekazali na zakup wyposażenia dla ukraińskiej armii.

Źródło: gdansk.pl / Urząd Miasta Gdańska
Autorka: Izabela Biała

(Źródło: gdansk.pl / Urząd Miasta Gdańska | Autorka: Izabela Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MorfeuszMorfeusz

5 0

na front walczyć za ojczyznę 23:45, 14.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%