Zamknij

sobota, 08.06, godz. godz. 11:00 - 19:00

Od 8.06.2019 do 8.06.2019

Państwowa Galeria Sztuki Sopot, pl. Zdrojowy 2

Bilety: 10 zł, ulgowy 7 zł

W roku 2019 mija trzydzieści lat odkąd Teresa i Andrzej Starmach założyli w Krakowie swoją galerię. Ta jubileuszowa data stała się pretekstem do zaprezentowania kolekcji Galerii Starmach w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pokaz ów jest dla nas kolejnym wyzwaniem oraz niezwykle ciekawą przygodą.

W czasie swojej działalności galeria zorganizowała wiele wystaw, pośród których były oczywiście wystawy prezentujące prac z kolekcji. W 2007 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zorganizowano tematyczną prezentację Klasycy i dziewice z kolekcji Galerii Starmach. Bardziej przekrojowo i na szeroką skalę, kolekcja została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2009 roku - Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach.

Trzydzieści lat istnienia to czas wystarczająco długi aby ulec pokusie i starać się podsumować działalność instytucji. Aranżując ekspozycję, chcieliśmy jednak odejść jak najdalej od stereotypu wystawy, który może nasuwać się kiedy myślimy o prezentowaniu klasyki polskiej awangardy stanowiącej trzon kolekcji Galerii Starmach.

Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach gdyż taki tytuł nosi najnowsza odsłona kolekcji, została pomyślana w taki sposób aby nie powielać schematów wystawienniczych stosowanych do tej pory. Koncepcja wystawy zbudowana jest na grupach prac zestawionych ze sobą w nieoczywisty sposób. Powstał zestawy dzieł, które prowadzą grę z odbiorcą, umożliwią własne, wielotorowe i wielowątkowe interpretacje i skojarzenia.

Wystawa w Sopocie jest szczególna z tego względu, że pierwszy raz Galeria Starmach pokazuje, iż nie tylko sztuka polska ale także dzieła zagranicznych twórców stanowią orbitę jej zainteresowań i tworzą istotny i niezwykle ciekawy fragment kolekcji. O jednym z wielu nieoczywistych zestawów Maria Poprzęcka napisała w eseju Sznury, węzły, ból: "Dziś Andrzej Starmach na wspólnym pokazie zderza ze sobą fotografie Arakiego i rysunki Nowosielskiego. Co wynika z tego mocnego zderzenia?"

Pytanie niezwykle trafnie definiuje całą koncepcję wystawy. Dotyczy bezpośrednio wszystkich możliwych zestawień i konfiguracji prac pokazanych na wystawie Gry. Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego wyboru prac i do wspólnej gry.

Wystawie towarzyszy katalog Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta.

Publikacja zawiera eseje autorstwa Marii Poprzęckiej, Andy Rottenberg oraz Julity Delugi. W katalogu zawarte są zdjęcia wybranych i prezentowanych na wystawie prac z kolekcji oraz fotografię ukazujące samą wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
termin otwarcia: 11 kwietnia 2019 r., 19:30
22 marca- 23 czerwca 2019 (od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00)
Artyści: Magdalena Abakanowicz, Nobuyoshi Araki, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior,
Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andy Warhol
Kurator: Julita Deluga
Koncepcja, aranżacja i wybór prac z kolekcji: Andrzej Starmach


czwartek, 9 lipca 2020

piątek, 10 lipca 2020niedziela, 12 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020piątek, 24 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020niedziela, 12 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020niedziela, 12 lipca 2020

niedziela, 12 lipca 2020