Zamknij

Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
  • sobota 19 września
  • 13.09.2020 - 18.09.2020
  • Sopot

Zapraszamy na Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, organizowane w ramach kampanii społecznej pod hasłem: "Odmień swoją głowę".

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego serdecznie zaprasza na obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, będące częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: "Odmień swoją głowę," odbywające się w dniach 13 - 18 września 2020 r w całym Trójmieście.

Program

Dane naukowe wskazują, że co czwarty człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. Tym bardziej teraz, w okresie pandemii, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Każdy z nas doświadczył przecież społecznych skutków samoizolacji związanej z pojawieniem się wirusa Covid-19, a część - kryzysu psychicznego.

Metafora "odmienionej głowy" symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartą na rzetelnej wiedzy. Boimy się zwykle tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu.

Aby promować taką postawę, zaplanowaliśmy szereg różnorodnych wydarzeń odbywających się na terenie całego Trójmiasta, wśród których każdy powinien znaleźć coś, co go zainteresuje. Inauguracja Dni Solidarności rozpocznie się 13 września 2020 r. na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim MOLO, gdzie odbędzie się Festyn Tolerancji. Funkcjonować będzie tam również Trójmiejski Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Tego samego dnia o godzinie 13.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji i zamanifestowania swojego wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym.

14 września zaplanowaliśmy natomiast konferencję pod hasłem "Zdrowie psychiczne - nowa kultura pomagania", a także dyskusję poświęconą problemowi stygmatyzacji osób chorujących psychicznie. Dzień później odbędą się między innymi warsztaty rękodzieła, trening relaksacyjny, a także webinar Melancholia i szaleństwo - obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym" prowadzony przez Martę Łyzińską
i Oliwię Górko-Ciesielską. Nowością na naszym festiwalu będzie chociażby odbywający się tego samego dnia wieczorem Slam poetycki, czyli inspirująca bitwa na słowa. 16 września w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się natomiast IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób
z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego.

Prócz tego przez cały czas trwania festiwalu będą miały miejsce liczne spotkania, konkursy, dyskusje, warsztaty i webinary poświęcone najróżniejszym zagadnieniom związanym z tematyką szeroko pojętego zdrowia psychicznego.

Ze względu na zagrożenie Covid-19 ograniczyliśmy liczbę miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach, jednocześnie zwiększając możliwość uczestnictwa on-line, dlatego w tym roku szczególnie zapraszamy do śledzenia organizowanych przez nas wydarzeń także osoby spoza Trójmiasta.

Szczegółowy program i więcej informacji dostępnych jest na stronie kampanii (www.odmienswojaglowe.org), jak również Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego (www.otwartebramy.org), a także na naszych profilach na Facebooku.

Zachęcamy - nie mów "mnie to nie dotyczy". Przyjdź i Odmień Swoją Głowę!

wrzesień 2020


1.09 wtorek 29.09 wtorek
Rekrutacja do drużyny Mistrza Polski

Rekrutacja do drużyny Mistrza Polski

1 września 2020  - 29 września 2020

Czytaj więcej
4.09 piątek 19.09 sobota
6. edycja Festiwalu \\\"W ramach Sopotu\\\"

6. edycja Festiwalu \\\"W ramach Sopotu\\\"

4 września 2020  - 19 września 2020

Czytaj więcej
9.09 środa 4.10 niedziela
Tempore Flores | Wystawa malarstwa Klaudyny Karczewskiej-Szymkowiak
14.09 poniedziałek 27.09 niedziela
Braci mniejszych nie kupuj, adoptuj - wystawa!

Braci mniejszych nie kupuj, adoptuj - wystawa!

14 września 2020  - 27 września 2020

Czytaj więcej
18.09 piątek 19.09 sobota
XX Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych

XX Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych

18 września 2020  - 19 września 2020

Czytaj więcej
18.09 piątek 19.09 sobota
Grand Music

Grand Music

18 września 2020  - 19 września 2020

Czytaj więcej
19.09 sobota
Spacer z akitami

Spacer z akitami

19 września 2020 

Czytaj więcej
19.09 sobota
Rebeka

Rebeka

19 września 2020 

Czytaj więcej