Zamknij

środa, 22.01, godz. 19.00

Od 22.01.2020 do 22.01.2020

Goyki 3 Art Inkubator Sopot, al. Jana III Sobieskiego 26/4

Zapraszamy na wykład i dyskusję dr Michała Ecksteina o matematycznym wszechświecie - miejscu, gdzie nauka spotyka się sztuką.

Wykład odbędzie się w tymczasowej siedzibie Art Inkubatora, ul. Jana Sobieskiego 26/4, Sopot.

Od zarania dziejów ludzie obserwują otaczający ich świat próbując go zrozumieć i opisać. Źródłem ogromnego sukcesu nauk przyrodniczych jest zastosowanie metod matematycznych. Jaki obraz świata wyłania się z tego gąszczu równań? Czy jest w nim miejsce dla sztuki i humanizmu? I dlaczego w ogóle świat daje się poznawać przy pomocy matematyki?

Zapraszamy na fascynującą podróż w głąb matematycznego wszechświata! Naszymi przewodnikami będą naukowcy z polskich uczelni, którzy pomogą nam tropić fascynujące związki nauk ścisłych z filozofią, historią i sztuką.

Partnerem projektu jest: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zaproszenie do matematycznego wszechświata:
Ciekawość i zdziwienie światem stanowią wspólny korzeń, z którego wyrosły tak nauki ścisłe jak i humanistyczne, a także sztuka, literatura i muzyka. Każdy opis czy obraz świata używa pewnego języka - w przypadku nauk ścisłych jest nim matematyka. Czy jednak matematyka jest tylko językiem? Dlaczego jest tak niesamowicie skuteczna? Czy wszechświat niematematyczny jest w ogóle możliwy?

dr Michał Eckstein (Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej, Uniwersytet Gdański), fizyk i matematyk, pracuje w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej UG. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Autor monografii naukowej z fizyki matematycznej i kilkunastu artykułów naukowych. Prywatnie, mąż biolożki Oli i ojciec Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.


piątek, 14 sierpnia 2020poniedziałek, 31 sierpnia 2020

piątek, 14 sierpnia 2020sobota, 15 sierpnia 2020

piątek, 14 sierpnia 2020piątek, 28 sierpnia 2020

sobota, 15 sierpnia 2020

sobota, 15 sierpnia 2020niedziela, 16 sierpnia 2020