Zamknij
REKLAMA

Początek filmowego lata z sopockim festiwalem filmowym

Początek filmowego lata z sopockim festiwalem filmowym
  • środa 6 lipca
  • 4.06.2022 - 12.06.2022
  • Opera Leśna w Sopocie
Międzynarodowy konkurs filmowy, kino skandynawskie, najlepsze kino autorskie sezonu pokazy plenerowe z morzem w tle, filmowe śniadania z niemym kinem, młode kino ukraińskie oraz filmowe spacery szlakiem planów filmowych i autorski koncert muzyki filmowej w Operze Leśnej.

W dniach 4-12 czerwca, w Sopocie wystartuje 22. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego

Sopot Film Festival.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w całym mieście. W sopockim Multikine, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Teatrze Boto, w sopockich klubach i klubogaleriach, w Operze Leśnej oraz przestrzeniach plenerowych Sopotu. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych oraz w sekcji Spectrum, widzowie festiwalu obejrzą przedpremierowe filmy z całego świata, wyselekcjonowane spośród ponad 3 tys. zgłoszeń. W programie pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Sopocki festiwal to również świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub ze względu na pandemię i kolejne lockdowny w ogóle nie trafiły na duży ekran. Festiwalowi selekcjonerzy, co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji fabularnych oraz dokumentalnych, które prezentowane są w sekcjach Spectrum oraz Spectrum DOC. Tradycją festiwalu i jego stałym pasmem programowym jest prezentacja nowego kina skandynawskiego. Tym razem zostanie poświęcone jednemu z najlepszych współczesnych duńskich reżyserów młodego pokolenia Joachimowi Trierowi, którego ostatni film „Najgorszy człowiek na świecie” zdobył szereg nagród w tym nominację do Oscara.

W programie festiwalu znalazło się również specjale pasmo poświęcone kinu ukraińskiemu, w którym zaprezentowane zostaną krótkometrażowe filmu młodych twórców z Ukrainy.

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także mutimedialne instalacje na elewacjach budynków i pokazy plenerowe z morzem w tle.

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej, gdzie kilkudziesięciu muzyków wystąpi na scenie Opery Leśnej aby wykonać premierowy repertuar przygotowany specjalnie na sopocki festiwal. Muzykę w nowych, przygotowanych specjalnie na sopocki festiwal aranżach wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka oraz goście specjalni: Paulina Przybysz oraz Justyna Święs, znana z duetu The Dumplings.

 

W tym roku koncert odbędzie się pod hasłem przewodnim „La Dolce Vita?” a w programie pojawią się kompozycje z filmów zrealizowanych na południu Europy – głównie we Włoszech. Od tytułowej

„La Dolce Vita” Federico Felliniego, „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, „Maleny” i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore poprzez „Wielki Błękit” Luca Bessona i „Ukryte Pragnienia” Bernardo Bertolucciego, aż po współczesne produkcje: „Wielkie Piękno” i „Młodość” Paolo Sorrentino, „Call me by your name” Luci Guadagnino, „House of Gucci” Ridleya Scotta oraz ostatnie dwie części przygód agenta 007: „Spectre” i „Nie czas umierać”. Zabrzmią m.in. kompozycje Ennnio Morricone, Nino Rota, Erica Serry i Hansa Zimmera a także zespołów Portishead, Florence + The Machine, Eurytmics i Hooverphonic.

Koncert podobnie jak w latach ubiegłych będzie połączeniem muzyki symfonicznej z elektronicznymi aranżami i remiksami klasycznych utworów. Całości towarzyszyć będzie oryginalna oprawa wizualna na ekranach na scenie oraz w przestrzeni Opery Leśnej.

 

Więcej informacji o koncercie i całym festiwalu na stronie: www.sff.pl

oraz na kanale facebook: https://www.facebook.com/sopotfilmfestival

Ceny biletów na pokazy filmowe 16 zł

Karety na pokazy: 5 filmów – 65 zł; wszystkie pokazy 150 zł

Bilety na Koncert Muzyki Filmowej: 59-129 zł

22. Edycja Sopot Film Festivalu odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu

Jacka Karnowskiego a mecenasami są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Miasto Sopot.

lipiec 2022


24.06 piątek 14.08 niedziela
Wojciech Zaniewski - Pejzaże/Landscapes

Wojciech Zaniewski - Pejzaże/Landscapes

24 czerwca 2022  - 14 sierpnia 2022

Czytaj więcej
25.06 sobota 10.10 poniedziałek
 Wystawa "Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek"
1.07 piątek 31.08 środa
BNP Paribas Kino Letnie

BNP Paribas Kino Letnie

1 lipca 2022  - 31 sierpnia 2022

Czytaj więcej
2.07 sobota 18.09 niedziela
Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka.
7.07 czwartek 21.08 niedziela
Stan Wyjątkowy

Stan Wyjątkowy

7 lipca 2022  - 21 sierpnia 2022

Czytaj więcej
7.07 czwartek 28.08 niedziela
29. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie
7.07 czwartek
Uważne Jedzenie Czekolady
7.07 czwartek
Spotkanie z Magdaleną Sachą