Zamknij

O Kwiatkowskim w Sopocie ? wystawa i konferencja naukowa

11:41, 25.11.2018 J.F Aktualizacja: 08:26, 26.11.2018
Skomentuj

Konferencja naukowa „Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974). Historia i gospodarka”, to wydarzenie towarzyszące wystawie „Eugeniusz Kwiatkowski i jego pobyt w Sopocie”, którą do 27 stycznia 2019 r. oglądać można w Muzeum Sopotu.

Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974) – mąż stanu i patriota, wicepremier i minister w okresie II Rzeczypospolitej, zasłużony dla budowy portu i miasta Gdyni oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego, znany jest również jako pisarz, publicysta i wykładowca chemii. Po okresie internowania w trakcie II wojny światowej przybył na Wybrzeże, gdzie spędził trzy lata jako Delegat Rządu dla Spraw Wybrzeża (1945-1948). Wspólnie z rodziną zamieszkał wówczas w dawnej sopockiej willi Ernsta Claaszena, w której obecnie siedzibę ma Muzeum Sopotu.

Jako osoba bezpartyjna, o poglądach sprzecznych z ówczesną linią polityki władz, Eugeniusz Kwiatkowski został wyeliminowany z życia publicznego w 1948 r. i zmuszony do odejścia na przedwczesną emeryturę.

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 130. rocznicy urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, Muzeum Sopotu pragnie przypomnieć postać i dokonania tego wielkiego Polaka – przybliżając nie tylko jego zasługi na rzecz Ojczyzny, lecz również życie prywatne, a w szczególności „okres sopocki”, przypadający na pierwsze lata powojenne.

  • Konferencja naukowa odbędzie się 28 listopada na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Początek o godz. 10.00. Szczegóły wydarzenia.

?

  • Ekspozycja pt. „Eugeniusz Kwiatkowski i jego pobyt w Sopocie” przede wszystkim prezentuje Kwiatkowskiego od strony prywatnej, jako męża, ojca i dziadka.

Jaki był Eugeniusz Kwiatkowski, także w życiu prywatnym? Sylwetkę tego niezwykłego człowieka od nieco "codziennej" strony przybliży nam Klaudia Sujkowska, która odbywa staż w Muzeum Sopotu. 

Eugeniusz Kwiatkowski (ur. 30 grudnia 1888 w Krakowie, zm. 22 sierpnia 1974r. w Krakowie) – polski chemik, wicepremier, minister przemysłu i handlu (1926–1930), minister skarbu (1935–1939) II Rzeczypospolitej. Spędził lata wojny na emigracji w Rumuni, a po zakończeniu działań wojennych powrócił do kraju z poczucia obowiązku pracy na rzecz Ojczyzny,

Warszawę Kwiatkowski opuścił wraz z przedstawicielami rządu RP 8 Września 1939 Roku i po przekroczeniu 17 Września granicy polskiej został internowany w Rumunii, gdzie wraz z żoną Leokadią i młodszą córką Ewą spędził całą wojnę. Jego syn Jan poległ w 1939r. na froncie, a starsza córka Hanna z mężem Jerzym Maciejewiczem spędziła okupację w Krakowie i w Owczarach. 

Przed wojną Eugeniusz Kwiatkowski nie posiadał nigdy własnego mieszkania, bo uważał to za rzecz zbędną, a jedyną własnością rodziny stanowił niewielki majątek Owczary, gdzie spędzano święta i wakacje. Nawet pełniąc funkcje wicepremiera RP wynajmował w Warszawie mieszkanie, najpierw na ul. Królewskiej, potem na ul. Brackiej. 

Eugeniusz Kwiatkowski przyjechał do Sopotu w 1945 r. 12 września 1945 r. został oficjalnie mianowany Delegatem dla Spraw Wybrzeża w randze ministra (podlegając bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów). Zadaniem Delegatury, działającej od października 1945 r., było nadzorowanie odbudowy portów i miast, wspieranie działań instytucji państwowych i komunalnych, pomoc kredytowa (z rezerwy Ministra Skarbu) i kontrola wydatków.

Wspomnienia córki Kwiatkowskiego - Ewy Obrąpalskiej "Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu jako mieszkanie służbowe przydzielono obszerną willę przy ulicy Poniatowskiego 8 (willa Ernsta Claaszena, Muzeum Sopotu), położoną bezpośrednio przy plaży otoczonym sporym ogrodem". Jesienią 1945r. zamieszkał z rodziną, z żoną Leokadią i młodszą córką Ewą. Przez jakiś czas mieszkała z nimi w willi matka Eugeniusza Wincentyna i jego siostra Zofia Doliwa-Dobrowolska z dziećmi (Hanką i Jurkiem) starsza córka Eugeniusza Anna Maciejewicz. Miieli oni również zwierzęta suczkę o imieniu Baby oraz koty syjamskie Maciek i Kasia, w kącie ogrodu mieścił się kurnik. 

Eugeniusz opowiadał na dobranoc wnuczkom i córce bajki, zabierał ich na wycieczki statkiem na Hel do Orłowa lub do portu w Gdańsku. Pracował wieczorami w swoim gabinecie. Pod koniec 1947r. był coraz ostrzej krytykowany za hamowanie przemian socjalistycznych w Polsce, za osłabianie wpływu władz na gospodarkę morską, za sprzyjanie rozwojowi prywatnych przedsiębiorstw. 29 stycznia 1948 roku Eugeniusz Kwiatkowski dostał pismo podpisane przez premiera Cyrankiewicza, w którym nawet nie było słów podziękowania za to co uczynił ,o zwolnieniu ze stanowiska Delegatury rządu do spraw wybrzeża. W wieku 59 lat zakończył działalność publiczną, wprawdzie był jeszcze posłem na sejm, ale jego obecność tam była raczej symboliczna, bo gdy usiłował zapisać się do głosu, zawsze okazywało się, że lista dyskutantów jest już zamknięta. Kwiatkowski opuścił willę Claaszena i przeniósł się wraz z rodziną na ul. Puławskiego 4.

W 1972r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odznaczenia Polski z Gwiazdą. Po roku przysłano mu na polecenie Edwarda Gierka plany budowanego Portu Północnego. 

Był człowiekiem o dobrym sercu, szanował rodzinę, kochał żonę ponad wszystko. W 1974 Roku, na pięć dni przed śmiercią został pierwszym doktorem homoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość pogrzebową na Wawelu odprawił Jan Paweł II żegnając go słowami: "Logika tego życia wymaga, aby modlitwa za jego duszę popłynęła z wawelskiej katedry” -  Wspomnienia wnuczki Julity Maciejewicz-Ryś

Fot. materiały prasowe Muzeum Sopotu oraz dzięki uprzejmości stażystki Klaudii Sujkowskiej 

 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%