Zamknij

"Wojenka" Magdaleny Grzebałkowskiej. Spotkanie w Muzeum Sopotu

11:03, 21.06.2021 | P.S
Skomentuj Fragment okładki książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. "Wojenka". Fot. materiały prasowe
REKLAMA

Muzeum Sopotu zaprasza na spotkanie z sopocianką, autorką książek, reporterką Magdaleną Grzebałkowską. Tematem spotkania będzie najnowsza książka zatytułowana „Wojenka". Spotkanie odbędzie się 25 czerwca, o godzinie 18.00.

W ramach cyklu „Bliżej historii" Magdalena Grzebałkowska opowie czytelnikom o swojej najnowszej książce wydanej nakładem Wydawnictwa Agora, zatytułowanej „Wojenka". Spotkanie odbędzie się w ogrodzie Muzeum Sopotu w piątek, 25 czerwca, o godzinie 18.00. Z Magdaleną Grzebałkowską rozmawiać będzie Dagny Kurdwanowska. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 58 551 22 66 lub w serwisie evenea. Książkę będzie można kupić podczas spotkania, na stoisku sopockiej księgarni „Smak Słowa”.

Magdalena Grzebałkowska jest sopocianką, reporterką, autorką bestsellerowych książek, m.in. „Beksińscy. Portret podwójny, „1945. Wojna i pokój", „Komeda. Osobiste życie jazzu". 

„Wojna Gotfryda"

 

Koniec lipca 1944 roku. Wzorowy żołnierz.

 

Zeskakuję z czołgu i biegnę do budynku, w którym mieszka znajoma rodziców.- Pani Jagłowska! - krzyczę na widok kobiety. - Pani przekaże matce, że jestem w wojsku sowieckim. Jadę na Berlin! Mam dwanaście lat, noszę mundur radzieckiego żołnierza, od niedawna służę w 7 Korpusie Pancernym 2 Armii Pancernej generała Siemiona Bogdanowa. Właśnie zdobywamy Białystok, od trzech dni trwają walki o miasto. Znam tu każdą ulicę, każdy tunel, wiem, którędy czołgi przejadą, a gdzie utkną. Jestem ich przewodnikiem. - To co? Powie pani matce?! - wołam i nie czekam na odpowiedź, tylko biegnę z powrotem do czołgu, bo żołnierze się denerwują, że opóźniam jazdę. Za pomoc w wyzwalaniu miasta dostanę swoją pierwszą w życiu odznakę - Otlicznyj razwiedczik (wzorowy zwiadowca).

 

Fragment rozdziału „Wszystko cacy".

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%