Zamknij

Trwa 12. Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Artyści wystąpią także w Sopocie

12:00, 12.05.2021 | P.S
Skomentuj Fot. materiały festiwalu Between.Pomiędzy
REKLAMA

Dwunasta edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy odbywa się w dniach 10-16 maja. Program festiwalu jest bardzo bogaty, wszystkie wydarzenia można śledzić online.

Na Festiwal Between.Pomiędzy składają się spotkania autorskie z poetkami, pisarzami i tłumaczami, prezentacje nagrań teatralnych, premiera słuchowiska radiowego dla dzieci, dyskusje, a także projekty studenckie, konferencje i seminaria. Organizatorzy, wspólnie z Teatrem Miniatura, zaplanowali również spacer z wirtualnym przewodnikiem wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu. Całość dopełnia program edukacyjny kierowany do licealistów.

Warto podkreślić, że do grona organizatorów głównych – Fundacji Between.Pomiędzy i Uniwersytetu Gdańskiego – dołączył w tym roku warszawski SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a wśród partnerów festiwalu znajdują się zarówno instytucje krajowe – jak chociażby Teatr BOTO, Teatr ZAR, Muzeum Narodowe w Gdańsku – jaki zagraniczne (z USA, Brazylii, Irlandii oraz Rumunii). Działania podejmowane w ramach festiwalu mają na celu upowszechnianie wyników badań humanistycznych oraz zachęcenie do współpracy artystów, badaczy i wszystkich zainteresowanych literaturą i teatrem.

Zaproszenie na 12. Festiwal Between.Pomiędzy przyjęli: uznane anglojęzyczne poetki Paula Meehan, Mimi Khalvati (spotkania z nimi będą tłumaczone symultanicznie) oraz Jen Hadfield, pisarze tacy jak Natasza Goerke, Andrzej Stasiuk i Paweł Próchniak, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr ZAR, Teatr Pieśń Kozła i wielu innych twórców.

Od 10 maja na stronie internetowej Between.Pomiędzy udostępnione zostaną materiały uporządkowane w trzech kategoriach tematycznych:

1) Młodość, 2) Literatura i Teatr oraz 3) Badania. Każdy z nich podzielony będzie na 7 rozdziałów tematycznych. Najbardziej aktualne informacje na temat programu śledzić można na bieżąco na profilu fundacji na Facebooku. Większość wydarzeń dostępna będzie bezpłatnie, na niektóre obowiązuje rezerwacja, a nagranie spektaklu Teatru Powszechnego jest biletowane.

Mocnym akcentem tegorocznej odsłony będzie cykl spotkań zatytułowany Teatr w Trójmieście. Współpraca z gdańskim Teatrem Miniatura przybiera w tym roku charakter szczególny. W niedzielne południe będzie można wziąć udział w inspirowanym przedstawieniem „Beton" spacerze wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu, połączonym z wirtualnym oprowadzaniem. Zaprezentowana zostanie również premiera słuchowiska radiowego dla dzieci „Silna grupa ze śmietnika" w reżyserii Iwony Borawskiej, którego fundacja jest współproducentem. W ramach spotkań dotyczących życia teatralnego Trójmiasta zaplanowano spotkania „Archiwalia teatru" (z Małgorzatą Abramowicz) i „Pamięć teatru w Gdańsku" (z Mieczysławem Abramowiczem) oraz premierę nagrania „BOTO czyta: Sybilla". Na stronie internetowej festiwalu będzie można obejrzeć także nagranie teatru tańca kolektywu DzikiStyl Company, zdjęcia Jerzego Bartkowskiego, Karoliny Trapp oraz obrazy Iwony Bandzarewicz i Lee Ranaldo.

W ramach współpracy z ośrodkami krajowymi, na festiwalu gościć będą między innymi autorzy związani z uznanym wydawnictwem z Wołowca − w ramach cyklu Czarne na Between odbędą się rozmowy z Andrzejem Stasiukiem o jego nowej powieści „Przewóz", a także z Pawłem Próchniakiem i Nataszą Goerke. Wokół spektaklu „Jak ocalić świat na małej scenie" odbędzie się rozmowa z Dyrektorami Teatru Powszechnego w Warszawie Pawłem Łysakiem i Pawłem Sztarbowskim oraz z pozostałymi twórcami spektaklu. Stałym elementem festiwalu jest Gdańskie Seminarium Beckettowskie, współorganizowane tym razem z Trinity College Dublin, Uniwersytetem Stanowym Floryda (USA), Federalnym Uniwersytetem Stanu Goiás (Brazylia), na którym gościć będą artyści i badacze ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin. 

Edukacja stanowi kluczowy komponent oferowanych przez festiwal działań. Organizowane we współpracy z konkretnymi szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są do licealistów i ich nauczycieli, animatorów kultury oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą i teatrem. Program edukacyjny ma charakter lokalny (webinarium „Remus, czyli opowieść kaszubska"), krajowy („Tadeusz Różewicz: tradycja – awangarda") oraz międzynarodowy („Wiersze Davida Constantine’a, Od Poe do Miéville’a: wyprawy w (nową) literaturę niesamowitą" i „Jakby nie z tego świata – wiersze Elizabeth Bishop"). W czasie festiwalu odbędzie się także konferencja studencko-doktorancka Wyspa Młodość 2021, podczas której, oprócz referatów dotyczących prac naukowych, będzie można zapoznać się z projektami studenckimi oraz happeningiem organizowanym przez Martina Blaszka wraz ze studentami zarządzania instytucjami artystycznymi.

Program 12. Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy jest bardzo bogaty i różnorodny. Warto wziąć udział i śledzić wydarzenia festiwalowe w przestrzeni wirtualnej, na stronie internetowej Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

W ramach festiwalu odbędą się:

  • nagrania spektakli: „Jak ocalić świat na małej scenie" Teatru Powszechnegow Warszawie, „Anty-Gone" Teatru Pieśń Kozła, Skowyt Teatru ZAR, Reality Disappears After Walking grupy DzikiStyl Company oraz trzy nagrania przygotowane przez Narodową Akademię Sztuk „George Enescu” w Jassach (Rumunia), a ponadto liczne nagrania inspirowane miniaturami Samuela Becketta;
  • słuchowisko: „Silna grupa ze śmietnika" Teatru Miniatura;
  • spotkania autorskie z pisarzami, poetami i tłumaczami: Andrzejem Stasiukiem, Nataszą Goerke, Pawłem Próchniakiem, Mimi Khalvati, Jen Hadfield, Paulą Meehan, Agnieszką Pantuchowicz, Marianem Polakiem-Chlabiczem, Olgą i Wojciechem Kubińskimi;
  • warsztaty, laboratoria i spotkania teatralne:  Barbara Świąder-Puchowska, Małgorzatai Mieczysław Abramowicz, SE Gontarski, Robson Corrêa de Camargo, Nicholas Johnson, , Octavian Saiu, Tomasz Wiśniewski, Kalina Stefanova, Marvin Carlson, Peng Tao, Wang Chong, Kathryn Syssoyeva, Diana Żdanowa, Przemysław Wasilkowski, Adrianna Cudnik;
  • spotkania i wykłady otwarte: David Fuller, Jerzy Jarniewicz, Camille Manfredi, Robin MacKenzie, Tadeusz Rachwał, Izabela Witoszko, Paweł Łysak, Paweł Sztarbowski;
  • happening: Martin Blaszk ze studentami zarządzania instytucjami artystycznym
  • sesje naukowe i studenckie.

 Organizatorzy: Fundacja Between.Pomiędzy, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet SWPS. 

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%