Zamknij

Jak Sopot uczci 100-lecie odzyskania niepodległości?

13:31, 05.11.2018 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Przejazd strażackich samochodów zabytkowych, piknik patriotyczny, msza i nabożeństwo, rajd samochodowy i wiele innych atracji dostępnych dla mieszkańców Sopotu z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Miasto Sopot zaprasza już 9 listopada, o godz. 19.00, do Muzeum Sopotu, gdzie odbędzie się spotkanie z udziałem przedstawicielek podmiotów i organizacji działających na rzecz praw kobiet i w obronie wolności kobiet. Wstęp jest bezpłatny. Gośćmi będą m.in. prof. Magdalena Środa, Sylwia Chutnik i Marta Frej.

Polka wciąż walcząca – o wolności kobiet wczoraj i dziś, czyli rozmowa o wolności z kobietami w gronie kobiet w 100. rocznicę odzyskania niepodległości w Polsce to spotkanie z udziałem znanych i cenionych współcześnie kobiet, aktywnie działających na polu różnych dziedzin życia społecznego. Jego intencją jest stworzenie przestrzeni dla rozmowy pomiędzy kobietami o wolności rzeczywistej, pozornej i wewnętrznej.

[ZT]769[/ZT]

Przed nami także sopocka odsłona Biegu Niepodległej. 10 listopada uczestnicy pokonają 4,5 km po najbardziej reprezentatywnych terenach Sopotu, czyli po plaży i alejkach w centrum. Każdy z zawodników otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię i w patriotycznym duchu będzie celebrować narodowe Święto Niepodległości!

Zostaną wyróżnione trzy strefy startowe:

  • biała – dla uczestników ubranych w białe stroje,
  • czerwona – dla uczestników obrane w czerwone stroje,
  • mieszana – dla uczestników ubranych dowolnie.

Zawodnicy z białej i czerwonej strefy będą startowali w dwóch liniach, równolegle do siebie. Zawodnicy ze strefy mieszanej wystartują na końcu. By wystartować w danej strefie, trzeba być ubranym pod kolor danej strefy. Zapisy

 

11 listopada 2018

  •  godz. 9.00, z ul. Stanisława Moniuszki, okolice Opery leśnej, 9. Rajd Niepodległości, którego organizatorem jest Automobilklub Orski.

Uroczyste świętowanie w Sopocie rozpocznie się nabożeństwem upamiętniającym Narodowe Święto Niepodległości, o godz. 9.30, w kościele Zbawiciela (ul. Parkowa 5).

Podobnie jak w poprzednich latach, 11 listopada rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby, przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych strażackich aut. Zbiórka uczestników chętnych do wzięcia udziału w sopockiej rowerowej Paradzie Niepodległości zaplanowana jest o godz. 10.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem Straży Pożarnej. O godz. 11.00 zwarty peleton przyłączy się do przejazdu pojazdów zabytkowych organizowanego przez Straż Pożarną i wraz z nimi stworzy kolorową, patriotyczną kolumnę, która przejedzie ul. Bohaterów Monte Cassino w dół do Placu Zdrojowego. Po przejeździe na wszystkich czekać będziegrochówka, gorąca herbata i pączki. W tym miejscu odbędzie się także prezentacja zabytkowych wozów strażackich oraz pokazy sprzętu strażackiego.

Po paradzie, od godz. 11.30 w muszli koncertowej rozbrzmiewać będą dźwięki współczesnych utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów z sopockich szkół. Od godziny 12.00 przy udziale chórów zapraszamy do wspólnego śpiewania najbardziej znanych pieśni patriotycznych tj.: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Roty”, „My pierwsza brygada”, „Przybyli ułani”.

Podczas trwającego od godz. 11.30 do godz. 13.30 pikniku patriotycznego, dzieci będą mogły także wykonać własnoręcznie kotyliony oraz inne prace plastyczne o tematyce patriotycznej. 

ok. godz. 12.30, odbędzie się również sopocki finał Ogólnopolskiej Gry Rowerowej Wkręć się w Sopot. Będą nagrody dla najlepszych osób i firm.

 Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, o godz. 16.00, w Sali Koncertowej PFK w Operze Leśnej (wydarzenie biletowane). 

O godz. 18.00 w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpi uroczysty przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu znajdujący się przy Urzędzie Miasta. Około godz. 19.15 pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty.

Od godz. 19.00 Sopocki Chór Continuo zaprasza dodatkowo wszystkich chętnych na śpiewanie pieśni patriotycznych w Dworku Sierakowskich.

 

źródło: UM Sopot

 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Leon   Leon

0 0

Uczcić to ja mogę co najwyżej swoje urodziny albo rocznicę rodzinnom a nie 100 lecie odzyskania niepodległości po za tym co mnie obchodzi jakiś bankrut polityczny o nazwisku Piułsucki 11:44, 11.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone