Zamknij

Kultura w czasie pandemii - Teatr przy Stoliku zaprasza na czytanie sztuki [bezpłatne wejściówki]

14:15, 10.09.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek 14 września o godz. 18.30 zapraszamy do Teatru przy Stole (Dworek Sierakowskich w Sopocie) na czytanie sztuki z antologii „Prawda i miłość. Czeskie sztuki współczesne” wydanej przez Agencję Dramatu i Teatru ADIT. To zbiór dramatów powstałych w ostatniej dekadzie, przynoszących refleksję nad stanem ducha czeskiego społeczeństwa dwadzieścia i trzydzieści lat po, jak to nazywają Czesi „rewolucji”.

Prawda i miłość zwyciężą nad kłamstwem i nienawiścią – powiedział Vaclav Havel podczas aksamitnej rewolucji, a później często powtarzał te słowa. To zdanie dla czeskiego społeczeństwa stało się swoistym punktem odniesienia, a dla niektórych nawet linia podziału – jedni do dziś widzą w nim źródło nadziei, w innych uruchamia pogardę i usprawiedliwianie własnej podłości.”

Elżbieta Zimna, wstęp do antologii „Prawda i miłość”

Aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Marzena Nieczuja Urbańska, Krzysztof Gordon i Piotr Łukawski wcielą się w bohaterów dramatu Petra Kolečko „Poker Face”. Autorką przekładu jest Krystyna Krauze. Jak pisze Elżbieta Zimna, autorka wstępu do antologii „Bohaterowie tego dramatu są jak żywe przykłady ludzi z filozofii Václava Havla, którzy wybrali życie w kłamstwie i drogę moralnego unicestwienia. Każdy, kto zgorzkniał, „stracił iluzje”, wybrał drogę myślenia tylko o sobie i swoim zysku, traci własne człowieczeństwo. (…) Václav Havel przestrzegał, że pierwsze, choćby niewielkie, kłamstwo w interesie prawdy, pierwsza, choćby niewielka, niesprawiedliwość w imieniu sprawiedliwego celu, pierwszy niemoralny czyn pod płaszczykiem moralności i pierwsze niepoddane refleksji zejście z właściwej drogi – oznaczają pewny początek końca.”

Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon, a prelekcję wstępną przygotuje prof. Małgorzata Jarmułowicz.

  • Wstęp bezpłatny. Ze względu na obostrzenia związane z zagrożeniem epidemiologicznym obowiązuje limit miejsc – wejściówki do pobrania w biurze TPS lub kawiarni Wolny Stolik na tydzień przed spektaklem.
  • Miejsce: kawiarnia "Wolny stolik" (Dworek Sierakowskich), ul. Józefa Czyżewskiego 12, Sopot.

inf. TPS

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%