Zamknij

"Pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić" - monodram w Sopotece [darmowe wejściówki]

06:01, 14.09.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na monodram w wykonaniu Marty Pohrebny „Słodka” na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia”, w ramach projektu Biblioteka Jednego aktora finansowanego ze środków MKiDN.

  • 25 września 2020 r.godz. 17:00. Sopoteka - galeria kultury multimedialnej Sopot Centrum, Kościuszki 14 obowiązują zapisy - liczba miejsc ograniczona

Na wydarzenie można zapisać się w Sopotece (również telefonicznie). Po zapisaniu się należy odebrać darmową wejściówkę w Sopotece maksymalnie 20 minut przed planowanym wydarzeniem.

Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun. Autor scenariusza: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Marta Pohrebny. Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek. Scenografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek. Choreografia: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek. Taniec: Ewa Chamera

Opis spektaklu:

Huculska wieś. W niej mieszka Darusia - niemowa. Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami....

„W swojej najbardziej znanej powieści Maria Matios dopuszcza do głosu niemą Hucułkę, która w oczach społeczności wiejskiej uchodzi za chorą na umyśle. Darusia, nazywana Słodką, czasem i głupią, nosi znamiona ludowej świętej. Jest naznaczona chorobą – koszmarnymi bólami głowy. Istotne jest też to, że główna bohaterka nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić”.

Katarzyna Dzierżawin

„Słodka Darusia” Marii Matios jest jedną z najważniejszych ukraińskich powieści. Jest książką, która zdobyła szczyty rankingów popularności i ogromne uznanie krytyki. Pozycja ta została wprowadzona do programu szkolnego jako lektura obowiązkowa. Przeniesiono ją również na sceny dwóch ukraińskich teatrów. Powieść ta to także laureatka najwyższego i najbardziej prestiżowego wyróżnienia artystycznego na Ukrainie - Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki. Otrzymała też tytuły: Najlepszej Książki 15-lecia Niezależności Ukrainy, Najlepszej Książki 2004 roku i Najpoczytniejszej Książki 2007 roku.(opis z okładki książki)

  • 26 września o 18:00 organizatorzy zapraszają na fanpage Biblioteki Sopockiej, gdzie będzie można obejrzeć rozmowę pospektaklową prowadzoną przez Andrzeja Bucka - literaturoznawcę, dziennikarza, edytora, historyka i krytyka teatru, bibliotekoznawcę, animatora kultury, doktora nauk humanistycznych, dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%