Zamknij

Helena Vondráčková wystąpi na deskach Opery Leśnej. Poznajcie szczegóły sopockich letnich festiwali

12:16, 20.05.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej kulturze ogłoszono zmiany, jakie zostaną wprowadzone podczas sopockich festiwali. Jakie rozwiązania proponuje miasto, aby zachować bezpieczeństwo w czasie epidemii?

Sopockie festiwale NDI Sopot Classic, Literacki Sopot i Sopot Jazz Festival mimo ograniczeń związanych z pandemią odbędą się. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne programy i pracują nad taką formułą wydarzeń, która zapewni bezpieczeństwo uczestnikom i widzom.

"Jako Sopot nie chcemy odwoływać wydarzeń kulturalnych. Uważamy, że kultura jest najważniejsza, żeby człowiek był zdrowy, zdrowy na ciele i na duchu, stąd też będziemy mówić o naszych trzech flagowych festiwalach" – rozpoczął Jacek Karnowski

Festiwal Literacki – Joanna Cichocka-Gula dyrektor Goyki 3 ArtInkubator

ArtInkubator od pół roku prowadzi działalność online. Planowana jest również działalność w plenerze, zajęcia warsztatowe i okołoliterackie. Budynek ArtInkubatora jest wciąż remontowany - poinformowana dyrektor Goyki 3

"Literacki Sopot wypracował sprawdzoną formułę festiwalu i renomę także wśród pisarzy (...) Od tego roku Literacki Sopot będzie produkowany przez ArtInkubator"- kontynuowała. "W tym roku prawdziwe wyzwanie – jedno z nielicznych wydarzeń literackich, jakie się odbędzie! Będziemy organizować kilka ważnych debat, także w kontekście pandemii" - mówiła Joanna Cichocka-Gula, która od lat zajmuje się organizacją festiwalu. Zaproszenie na festiwal przyjęli wybitni kanadyjscy autorzy i autorki: Patrick de Witt, Michael Crummey, Madeliene Thien, David Szalay, Esi Eduygan. W tym roku debaty dotyczyć będą m.in. roli mediów, zmian klimatu, ochrony środowiska. Odbędzie się debata poświęcona Marshallowi McLuhanowi i współczesnym mediom, w której weźmie udział m.in. Andrew McLuhan. Na festiwalu będą poruszane także kwestie praw człowieka i traktowania w Kanadzie rdzennej ludności tego kraju.

Planowane zmiany:

  • ograniczenie ilości publiczności w celu zapewnienia dystansu
  • zapisy na wydarzenia/ spotkania (streaming)
  • uporządkowanie sprawy tłumaczeń
  • wciąż trwa opracowywanie logistyczne organizacji festiwalu
  • organizatorzy wciąż czekają na wytyczne od rządu 

„Jedno jest pewne, między 20-24 sierpnia Festiwal Literacki się odbędzie” - powiedziała Joanna Cichocka-Gula, „Będziemy się starali, zrobić ten festiwal tak dobrze, jak to możliwe w obecnej sytuacji”

Sopot Classic - Danuta Grochowska Kierownik Biura - Polska Filharmonia Kameralna Sopot

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic jubileuszowa edycja odbędzie się w Operze Leśnej i rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 26 lipca br., o godzinie 20.00. Będzie to Wieczór Czeski, którego gospodarzem będzie Mariusz Szczygieł. Wystąpią muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Zaśpiewają m.in. Helena Vondrackowa, Piotr Buszewski (tenor), Izabela Matuła (sopran). Z kolei 29 lipca, pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego zagrany będzie Koncert Polski. Wystąpią m.in. Ingolf Wunder, pianista i dyrygent, i solistka Katarzyna Trylnik (sopran). Całość zwieńczy Koncert Finałowy – Gala Operowa. Obok filharmoników PFK wystąpią Rolando Villazon (tenor) i Pumeza Matshikiza (sopran). Więcej informacji na www.sopotclassic.pl.


PFK Sopot przygotowuje również koncert „Jutro będzie dobry dzień”, zaplanowany na 6 czerwca w Operze Leśnej. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra pod dyr. Tomasza Bugaja, wystąpią m.in. Joanna Knitter (śpiew), Wojciech Staroniewicz (saksofon). Usłyszymy kompozycje Josepha Haydna, Johannesa Straussa, Glenn Miller Orchestra i znane polskie przeboje.

Jazz Festiwal - Beata Majka Dyrektor Naczelna BART

Festiwal jazzowy wcześniej niż zwykle - już w ostatni tydzień sierpnia.Marcin Wasilewski – pianista, kompozytor podjął się wyzwania organizacji festiwalu w trudnym czasie epidemii. Kurator wkrótce przedstawi plan festiwalu. „Postawimy na różnorodność stylistyczną i pokoleniową” - mówiła Beata Majka - "Rezygnujemy z sal koncertowych i klubów – stawiamy na bezpieczeństwo, przenosząc festiwal na deski Opery Leśnej". Wkrótce kurator festiwalu ogłosi szczegóły. 

"Wszyscy ubożejemy w wyniku pandemii, ale nie możemy zubożeć duchowo. Pozostaje zatem kultura i na nią stawiamy. Nie odwołujemy dużych, sopockich wydarzeń kulturalnych i postaramy się by mimo trudnej sytuacji miały, tak jak zwykle, wysoki poziom" - podsumował Jacek Karnowski Prezydent Sopotu

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz