Zamknij

Urokliwe zakątki Sopotu uwiecznione na płótnie - zobacz, jak zmieniło się miasto. Wernisaż wystawy

09:53, 03.03.2020 | J.F
Skomentuj
REKLAMA

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich na wystawę malarstwa Moniki Knoblauch-Kwapińskiej, sopockiej architektki, uczestniczki projektu Architekci Malują. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca. Kilka dni później odbędzie się spotkanie z twórczością dramatopisarki Moniki Milewskiej.

Obrazy eksponowane w dworkowej galerii powstały na przestrzeni wielu lat. Prezentują urokliwe zakątki Sopotu, jego unikalną architekturę, zapomniane ogrody i naturalnie morskie pejzaże. Przypominają miejsca niegdyś istniejące, które wraz z rozwojem miasta uległy przeobrażeniom.

  • Wernisaż wystawy "Nie / zwykły Sopot" odbędzie się w środę, 4 marca. Wystawę będzie można obejrzeć do 29 marca 2020 r., codziennie w godzinach 12.00-18.00. Wstęp wolny.


Monika Knoblauch-Kwapińska/mat. Towarzystwa Przyjaciół Sopotu
 

Monika Knoblauch-Kwapińska
Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Architektury. Przez wiele lat była związana zawodowo z architekturą Sopotu. Jest malującym architektem. Brała udział w kolejnych odsłonach projektu „Architekci Malują”, portretując Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz Kaszuby.

Pochodzi z rodziny związanej z Sopotem od wielu pokoleń. Historia rodzinna sięga początków historii miasta. Powiązanie losów rodziny z Sopotem, historie przekazywane przez bliskich podczas rodzinnych spacerów po mieście, są źródłem emocjonalnej identyfikacji artystki z miejscem, w którym żyje i pracuje.

Prace prezentowane na wystawie powstawały w domowym zaciszu na przestrzeni wielu lat i są dialogiem autorki z miastem, jak również komentarzem do zmieniającego się Sopotu. Część obrazów jest śladem przeszłości, gdyż przedstawia miejsca już nie istniejące, bądź takie, które uległy znacznej transformacji.

Malarka stała się kronikarzem odnotowującym zmienny stan rzeczy i ulotność chwili. Jej obrazy wyrażają zachwyt nad urokliwymi zakątkami Sopotu, zapomnianymi ogrodami, starodrzewem, który często pozostał jedynym milczącym świadkiem minionych czasów.

Na wystawie nie zabraknie przedstawień plaży i morza, oraz turystów, którzy stali się nieodzowną częścią wizerunku miasta.

Wystawa w znacznej części jest dedykowana Sopotowi, pozostałe prace to efekt fascynacji Kaszubami i Kociewiem, które stanowią dla malarki niewyczerpane źródło inspiracji.

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza również na Teatr przy Stole i kolejne spotkanie z twórczością Moniki Milewskiej, wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki, antropologa historii, eseistki i poetki, związanej zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim. "Dziś umarł Prokofiew" – słodko-gorzki dramat o związkach sztuki i polityki to kolejny po "Savonaroli" (debiut dramaturgiczny) i "Podróży na księżyc" (Grand Prix XV Festiwalu DWA TEATRY) tekst prezentowany w cyklu teatralnym Teatr przy Stole.

W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 18.30 sztukę w adaptacji autorki przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Krzysztof Gordon, Mirosław Krawczyk i Piotr Łukawski. Opiekę reżyserską sprawuje Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca spektakl – prof. Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny.

Sztuka prezentowana jest w Teatrze przy Stole dzięki uprzejmości autorki i Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz