Zamknij

Wernisaż wystawy Tadeusza Ciesiulewicza - wieloletniego mieszkańca Sopotu

09:06, 07.01.2020 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

TPS zaprasza na wystawę prac Tadeusza Ciesiulewicza, mieszkańca Sopotu, trójmiejskiego malarza i wieloletniego wykładowcy orłowskiego Liceum Plastycznego, członka zarządu ZPAP i Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Prezentowane w dworkowej galerii obrazy i miniatury pochodzą z prywatnych kolekcji m.in. Ewy Dębskiej, Barbary Głuszczyńskiej, Krystyny Kisielewskiej, Zbigniewa Osa,  Jana Jakuba Osa i innych, a także zostały udostępnione przez Urząd Miasta Sopotu. Ekspozycja powstała we współpracy z kolekcjonerem Zbigniewem Osem.

  • Na wernisaż zapraszamy w środę 8 stycznia 2020 roku o godzinie 18.00. Prace będzie można oglądać do 2 lutego. Galeria Sztuki w Dworku Sierakowskich czynna jest codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Wstęp wolny

TADEUSZ CIESIULEWICZ (1936–1997)

Urodził się w Wilnie, w 1945 razem z rodziną podczas repatriacji trafił do Gdańska, gdzie uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, jednym z jego nauczycieli był Zdzisław Kałędkiewicz. Naukę kontynuował studiując na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Juliusza Studnickiego i Hanny Żuławskiej. Po ukończeniu nauki podjął pracę nauczyciela, do 1981 pracował w gdyńskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, którego sam był kiedyś uczniem. W 1968 został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1977 do 1980 był wiceprezesem Okręgu Gdańskiego tego stowarzyszenia. Przez wiele lat mieszkał w Sopocie, był współzałożycielem i członkiem Towarzystwa Przyjaciół tego miasta. Spoczywa na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Twórczość

Zajmował się malarstwem, ceramika, grafiką. W swoim dorobku posiadał także projekty plakatów, w tym o tematyce sopockiej, a także ilustracje książkowe.
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1968 r.) W latach 1977–1980 pełnił funkcje wiceprezesa Okręgu Gdańskiego ZPAP.

Jego prace malarskie były nagradzane i wyróżniane na ogólnopolskich konkursach malarstwa. Uczestniczył w około 200. wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Francji, Jugosławii, Kanadzie, Monako, Niemczech, Rumunii, Szwecji, na Węgrzech, w ZSRR. Wystawy indywidualne jego twórczości były organizowane w Gdańsku (1965, 1978), Gdyni (1967), Białymstoku, Lublinie (1969), Krakowie (1970), Warszawie (1972, 1978), Koszalinie (1972) Montrealu (1977), Londynie (1978), Hamburgu (1981), Mannheimie (1982).

Obrazy T. Ciesiulewicza znajdują się w zbiorach muzeów narodowych, w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i wielu innych muzeach w kraju, w Międzynarodowej Galerii Malarstwa Współczesnego w Pieszczanach (Słowacja), ponadto w zbiorach MKiDN, MON, UM Miasta Sopotu, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

źródła:Józef Golec, źródło: Sopocki album biograficzny; wikipedia; Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone