Zamknij

Zbigniew Herbert - Sopot stał się dla niego domem rodzinnym - Wspominamy wybitnego pisarza

13:40, 12.11.2019 J.F Aktualizacja: 08:35, 13.11.2019
Skomentuj Fundacja im. Z. Herberta Fundacja im. Z. Herberta

W 1945 r. do jednego z mieszkań w Sopocie wprowadziła się przybyła z Krakowa (a wcześnie z Lwowa) rodzina Herbertów. Bolesław z żoną Marią oraz dziećmi Haliną i Zbigniewem zamieszkali w dwukondygnacyjnym domu przy ul. Jana Jerzego Haffnera 8.

Najsłynniejszy z całej rodziny Zbigniew pomieszkiwał z rodzicami do początku lat 50. Z tego okresu pochodzą jego debiuty – m.in. z roku 1948 – „Poetyka dla laików” w „Tygodniku Wybrzeża” i 1950 rok – opublikowane bez jego zgody wiersze „Napis”, „Pożegnanie września” i „Złoty środek”. 

źródło: google maps - ul. Haffnera 8 w Sopocie

Dom przy ul. Jana Jerzego Haffnera 8 zwraca uwagę wystającym z elewacji ryzalitem z półkolumnami. Zakończono go zadaszonym balkonem a jedno z okien mansardowego dachu znajdujące się bezpośrednio nad nim oprawiono piękną w kształcie, neobarokową wystawką. Budynek powstał w latach 1904-1908 wg projektu J.Moschala. Do lat 30. służył jak pensjonat o nazwie „Hochbaum” (od nazwiska właścicielki Kate Hochbaum). Później był domem mieszkalnym, skomunalizowanym po II wojnie.

W 2008 r. na ścianie domu przy ul. Haffnera 8 pojawiła się piękna tablica pamiątkowa autorstwa Zbigniewa Jóźwika: „Bądź odważny gdy rozum zawodzi. Bądź odważny. W ostatecznym rachunku jedynie to się liczy."  

W listopadzie Biblioteka Sopocka zorganizowała wiele wydarzeń poświęconych pamięci wybitnego poety.

Już 12 listopada  br. godz. 17:00 przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopot Centrum (Sopoteka) odbędzie się wykład o Zbigniewie Herbercie – Pierwsze kroki. Między miłością a poezją.

Pierwsze kroki. Między miłością a poezją - wykład poświęcony sopockiemu okresowi życia Zbigniewa Herberta. Zapraszamy do wysłuchania wykładu poświęconego jednemu z największych poetów polskich, dla którego przez kilka powojennych lat Sopot stał się przeniesionym ze Lwowa domem rodzinnym. W kurorcie przy ul. Bieruta 8 (dziś Haffnera) zamieszkali rodzice autora Bolesław i Maria. Przyszły "Książę Poetów" tutaj, w końcu lat czterdziestych ubiegłego stulecia, podejmował pierwsze próby literackie: krytyczne, a nawet poetyckie. Część ich oferował swojej pierwszej wielkiej miłości: pani Halinie Misiołkowej. Tutaj pracował w i tutaj wracał po wypełnionych nauką semestrach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wiele z sopockich wątków jego biografii miało swój początek w rodzinnym Lwowie, a niektóre zostały zamknięte po śmierci Zbigniewa Herberta.

 15 listopada 2019 r. godz. 18.00 ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopot Centrum (Sopoteka) odbędzie się Spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem wokół biografii Herberta.

Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta. Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta.

Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

W sobotę 16 listopada o godz. 13:00 Sopoteka zaprasza na Spacer śladami Zbigniewa Herberta. Zbiórka przy ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum.

W biografii Zbigniewa Herberta ważne miejsce zajmuje Trójmiasto, a szczególnie Sopot. Tu spotkał swoją pierwszą wielką miłość. Rodzice Herberta już w maju 1945 przyjechali do Sopotu z Krakowa w ramach "repatriacji", bo wcześniej mieszkali we Lwowie.

Wszystkie miejsca, z którymi w Sopocie związany był poeta, podczas spaceru pokaże i omówi Tomasz Kot, autor „Spacerownika sopockiego”.

Na wszystkie wydarzenia - Wstęp wolny!

 

  • Wydarzenia odbywają się w ramach projektu Pod rękę z Bohaterem finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
  • Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki.
(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%