Zamknij

Przyjadą chóry z Francji i Islandii! Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Sopocie

14:11, 22.05.2019 | P.S
REKLAMA
Skomentuj

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat odbędzie się już po raz 15. Program jubileuszowy jest bogaty. Do Sopotu przyjadą chóry z Francji i Islandii, swój jubileusz będzie świętował Chór Mundus Cantat. Muzycy uczczą też pamięć Krzysztofa Komedy.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Paul Phenix, były tenor King's Singers (1997-2014) i założyciel PurpleVocals. To prawdziwa gratka dla melomanów, ale i wielbicieli brytyjskiego poczucia humoru. Dla trójmiejskiej publiczności wystąpi w recitalu, który obędzie się 22 maja (godz.19:15) w Kościele św. Jerzego w Sopocie. Bilety w cenie 20 zł będzie można kupić przed koncertem oraz na platformie interticket.pl.

Jednak Mundus Cantat to przede wszystkim wysokiej rangi konkurs umożliwiający twórczy dialog między chórzystami z Polski i z zagranicy. Organizatorzy zapraszają chóry dorosłe, seniorów, akademickie oraz dziecięco-młodzieżowe, aby rywalizowały w kilku kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka (w tym folklor) oraz gospel, jazz, spirituals. Chóry ocenione zostaną przez międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą: prof. Branko Stark - kompozytor, dyrygent chóralny i specjalista ds. emisji głosu, profesor Akademii Sztuk Pięknych (University of Split-Croatia); Maestro Paul Phenix - tenor, były członek zespołu King's Singers (1997-2014) i założyciel PurpleVocals; Anjana Abraham - dyrygent chóralny, założycielka i dyrektor naczelna Anpal Center for Creative Arts Education w Koczi (Indie); prof. Marcin Tomczak - dyrygent, kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku – przewodniczący jury.

Laureatów tegorocznej edycji, tych najlepszych z najlepszych, poznamy w trakcie Koncertu Finałowego, który odbędzie się 25 maja (sobota) o godz. 17 w auli Wydziału Ekonomicznego UG w Sopocie. W Koncercie Finałowym obok nagrodzonych chórów weźmie udział prężnie działający Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR im. Zygmunta Kamińskiego, który zaprezentuje międzynarodowej publiczności suity ludowych tańców z różnych rejonów Polski. Zespół przybyłych słuchaczy przywita staropolskim zwyczajem, częstując chlebem i solą.

W tym roku swój jubileusz (10.lecie) obchodzi również Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat, który jest jednym z głównym organizatorów festiwalu. Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat powstał z myślą o wsparciu działań organizatorskich oraz promocyjnych związanych z festiwalem. Grupa ma za zadanie promować festiwal na terenie kraju i poza nim, gdzie bierze udział w innych międzynarodowych festiwalach (do tej pory w Meksyku, Serbii, Kolumbii, Czechach, Italii, Hiszpanii i w Polsce), zapraszając uczestników kolejnych edycji festiwalu. W związku z realizacją idei „Mundus Cantat – Świat Śpiewa” chór wykonuje muzykę różnych narodów, natomiast za granicą promuje muzykę polską.

16 czerwca Chór Mundus Cantat w Kościele św. Jana w Gdańsku zaprezentuje się w specjalnej odsłonie artystycznej pt. „SMAK ŻYCIA”, podczas której zaprezentuje program a’cappella. Ale to jeszcze nie wszystko, chór w hołdzie Krzysztofowi „Komedzie” Trzcińskiemu w 50. rocznicę śmierci zaśpiewa jego utwory w aranżacjach na chór oraz wibrafon prof. Beaty Wróblewskiej, dyrygentki zespołu. Chór zaprosił do współpracy doskonałego trójmiejskiego muzyka – Bernard Maseli. Będzie nastrojowo, jazzowo a finał koncertu dostarczy słuchaczom wyjątkowych wrażeń.

Festiwal to również dziesiątki wydarzeń: koncerty młodych artystów, Parada Chórów sopockim „Monciakiem” oraz różne formy wyrazu artystycznego jak performance na dworcu i sopockim molo, czy śpiewający stretching.

22 maja (środa)

godz. 19.15 GALA KONCERT INAUGURACYJNY – A Journey through five decades of Song 

Kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot

Program:Utwory specjalne dedykowane przez artystę na tej okazję, które będą podróżą przez Jego osobisty i profesjonalny rozwój

Wykonawcy: Paul Phenix , Wielka Brytania

23 maja (czwartek)

godz. 10.00 Przesłuchanie w ramach A: Muzyka sakralna

Kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot

Wykonawcy:Chóry-uczestnicy konkursu

godz. 16.30 – PERFORMANCE – PARADA CHÓRÓW

ULICA BOHATERÓW MONTE CASSINO

Wykonawcy: Wszystkie chóry-uczestnicy konkursu

godz. 17.00 Koncert  MUZYKA NARODÓW wraz z Ceremonią Otwarcia

Muszla Koncertowa, Sopockie Molo, Plac Zdrojowy 2, Sopot

Wykonawcy:Wszystkie chóry-uczestnicy konkursu

godz. 19.15 Koncert MUZYCZNE PODRÓŻE

Kościół Chrystusowy, ul. Obrońców Westerplatte 21, Sopot

Program: Pieśni różnych narodów

Wykonawcy:Chór dziewczęcy ZHURAVACHK,  Molodechno, BiałoruśChór Męski ECHO, Tczew Mieszany chór HARMONIJA, Var?na, Litwa

24 maja (piątek)

godz. 10.30 Przesłuchanie w ramach kategorii B: Muzyka świecka oraz w BS Kategorii specjalnej

Kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot

Wykonawcy: Chóry-uczestnicy konkursu

godz. 19.15 Koncert MUZYKA RÓŻNYCH NARODÓW

Kościół Zbawiciela, Skwer ks. Otto Bowiena, ul. Parkowa 5, Sopot

Program:Pieśni różnych narodów

Wykonawcy:Chór E. Mikeladze Central Music School, Tbilisi, Gruzja, Chór Mieszany Szkoły Muzycznej II st. w Gdyni, Mieszany Chór AVE VERUM,  Wilno, Litwa, Chór młodzieżowy OSM I i II st im H. Wieniawskiego w Łodzi

25 maja (sobota)

godz. 8.00 ODDYCHANIE NA ŚNIADANIE – ŚPIEWAJĄCY STRECHING

Molo, Plac Zdrojowy 2, Sopot

Chóry-uczestnicy festiwalu, mieszkańcy Sopotu

godz. 11.00 Przesłuchanie w ramach Grand Prix

Kościół Chrystusowy, ul. Obrońców Westerplatte 21, Sopot

Wykonawcy: Chóry-uczestnicy konkursu

godz. 17.00 KONCERT FINAŁOWY

Aula im. Tadeusza Ocioszyńskiego Wydziału Ekonomicznego UG, ul. Armii Krajowej 119/212, Sopot

Program:

Suity ludowych tańców z różnych rejonów Polski

najlepsze utwory konkursowe wytypowane przez Jury

Na zakończenie:

Cantemus nostrum canticum–  Beata Wróblewska

Gaude Mater Polonia

Wykonawcy:

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR, Polska - chóry laureaci

KONCERTY DEDYKOWANE

24 maja(piątek)

godz. 11.00 MUZYKA ŹRÓDEŁ

Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny, Kazimierza Wielkiego 14, Sopot

Program: Utwory z repertuaru uczestnika festiwalu

Wykonawcy: Chór E. Mikeladze Central Music School, Tbilisi, Gruzja

23 maja (czwartek)

godz. 11.00 Warsztaty szkolne

Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa, Aleja Niepodległości 739A, Sopot

24 maja (piątek)

godz. 11.00 Koncert szkolny

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im Jana Matejki, ul. Józefa Golca 3, Sopot

uczestnik festiwalu

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia oprócz koncertów dedykowanych, GALI KONCERT INAUGURACYJNY i Koncertu Finałowego.

Bilety na GALĘ KONCERT INAUGURACYJNY: 20 zł,

Bilety na Koncert Finałowy: 20/15 zł (uczniowie, studenci, emeryci, Karta Sopocka)

do nabycia w sprzedaży internetowej www.interticket.pl oraz w Informacji Turystycznej Sopot, Plac Zdrojowy, Dworcowa, Sopot.

Wstęp na koncerty jest wolny. Organizatorem festiwalu, obok Fundacji Mundus Cantat, jest Miasto Sopot. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz  Jego Magnificencja, prof. dr hab. Maciej Sobczak, Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Więcej na temat wydarzeń jubileuszowej, 15. edycji Festiwalu Mundus Cantat na stronie www.munduscantat.pl.

 

REKLAMA
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

sopociankasopocianka

0 0

uwielbiam muzykę klasyczną, a w sopockich kościołach jest dobra akustyka. Warto przyjść i posłuchać, tym bardziej, że jest za darmo. pozdrawiam 08:47, 25.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone