Zamknij

Sopot ze statuetką? Znamy wyniki Pomorskich Sztormów!

08:53, 28.03.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Wieczór 27 marca był wyjątkowy dla laureatów plebiscytu "Pomorskie Sztormy", organizowanego przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto. Gala rozdania nagród odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Statuetkami zostały nagrodzone firmy, instytucje lub osoby, które w minionym roku od odniosły sukces w jednej z trzech kategorii: biznes, kultura i sport. Podczas tegorocznej edycji wręczono również Medal Karty Trójmiasta oraz Super Sztorma z okazji 15-lecia plebiscytu. Wśród laureatów znalazł się również Sopot! Do kogo trafił Sztorm? 

  • Biznes - trzy statuetki 

Czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto” w głosowaniu zadecydowali, że Inwestycją Roku 2018 zostanie Most na Wyspę Sobieszewską, Inwestycja, na którą gdańszczanie czekali od dawna i która ułatwi mieszkańcom trójmiasta oraz turystom dostęp do Wyspy Sobieszewskiej. Statuetkę za Inwestycję Roku odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Za największą nadzieję pomorskiego biznesu kapituła uznała firmę Pelixar z Gdyni. Przedsiębiorstwo opracowało nowatorskie rozwiązanie, które pomoże w walce ze smogiem. W dłuższej perspektywie pozwoli również stworzyć system monitoringu poziomu zanieczyszczenia atmosfery. Firma za pomocą dronów analizuje stan powietrza już w kilku polskich miastach. 

Firmą Roku została Invicta – przedsiębiorstwo medyczne, które swoją działalność skupia na ważnym społecznie problemie, a mianowicie leczeniu niepłodności. Invicta realizuje program dofinansowania procedury zapłodnienia in vitro m.in. w Warszawie, Gdańsku i Chojnicach.

  • Sport - żeglarstwo, siatkówka, lekkoatletyka 

Sportowcem Roku (wg głosów czytelników) została sprinterka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego Anna Kiełbasińska, która została złotą medalistką Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Lekkoatletka z klubu SKLA Sopot pobiegła na pierwszej zmianie sztafety 4x400 metrów. Wyprzedzając rywalki, 28-letnia sportsmenka, wyprowadziła się na 1. miejsce, tym samym wywalczyła dla Polski miejsce na podium. 

[ZT]1533[/ZT]

Drużyną Roku zostali siatkarze Trefla, którzy wywalczyli Puchar Polski, a także zdobyli brązowy medal PlusLigi.

Tytuł Sportowego Odkrycia Roku trafił natomiast do żeglarki Magdaleny Kwaśnej z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, która została Mistrzynią Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Laser Radial, zajęła też bardzo wysokie 12. miejsce w seniorskich mistrzostwach świata, czym wywalczyła dla Polski olimpijską przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 r. 

  • Kultura - Literacki Sopot!

Wydarzeniem Roku w kulturze, dzięki licznym głosom czytelników - został festiwal Literacki Sopot. Jego siódmą edycję, która skupiona była wokół literatury francuskojęzycznej odwiedziło 18 tys. gości. Organizatorzy zaprosili grono znakomitych francuskojęzycznych pisarzy, dramaturgów, filozofów oraz czołówkę polskiej literatury, a w tym laureatkę prestiżowej Nagrody Bookera Olgę Tokarczuk.

https://www.facebook.com/LiterackiSopot/

Statuetkę odebrała  Joanna Cichocka-Gula – zastępczyni prezydenta Sopotu, współtwórczyni festiwalu 

– Prezydent Dulkiewicz budowała most, a ja co roku wraz z moim zespołem buduje festiwal. Mamy czytelników, mamy zainteresowanie, i to największa dla nas nagroda – mówiła Cichocka-Gula. 

[ZT]1009[/ZT]

Decyzją kapituły - Człowiekiem Roku w kulturze została wybitna aktorka teatralna i filmowa, Dorota Kolak, od lat związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże.

Odkryciem Roku została Magdalena Gorzelańczyk, również aktorka Teatru Wybrzeże. 

Nagrody specjalne Pomorskie Sztormy to też nagrody przyznawane przez marszałka województwa pomorskiego. I tak, w dziedzinie „Euroinspiracje” wręczono dwie statuetki. W kategoriach: kapitał ludzki zostało niepubliczne przedszkole „Skrzacik”. Placówka działa w Kębłowie od 2009 r. Dzięki pozyskanym środkom z UE utworzono 20 nowych miejsc dla dzieci, a lokal dostosowano dla osób z niepełnosprawnością.  Nagrodę za infrastrukturę przyznano Obszarowi Metropolitalnemu Gdańsk-Gdynia-Sopot za uruchomienie roweru miejskiego MEVO – największego w Europie systemu rowerów współdzielonych, z którego korzystają już mieszkańcy 14 pomorskich gmin.  OM G-G-S został również wyróżniony Medalem Karty Trójmiasta. Obie statuetki odebrał dyrektor biura Michał Glaser.

[ZT]1691[/ZT]

Z tej okazji 15-lecia Pomorskich Sztormów - uhonorowano instytucję, która powstała z udziałem funduszy europejskich i najbardziej wpisała się w krajobraz Pomorza. „Super Sztorm” powędrował do Europejskiego Centrum Solidarności. Nagrodę odebrali Basil Kerski, dyrektor ECS i prezydent Dulkiewicz. 

[ZT]1351[/ZT]

 

źródło: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24591718,kto-zgarnal-pomorskie-sztormy-znamy-juz-wszystkich-laureatow.html

zdjęcie: facebook/ Literacki Sopot 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone