Zamknij

Początek filmowego lata z sopockim festiwalem filmowym

16:03, 05.05.2022 | .
Skomentuj Od wielu lat festiwalowy koncert muzyki filmowej cieszy się ogromną popularnością. Fot. Sopot Film Festival - Facebook
REKLAMA

Międzynarodowy konkurs filmowy, kino skandynawskie, najlepsze kino autorskie sezonu, pokazy plenerowe z morzem w tle, filmowe śniadania z niemym kinem, młode kino ukraińskie oraz filmowe spacery szlakiem planów filmowych i autorski koncert muzyki filmowej w Operze Leśnej. W dniach 4-12 czerwca, w Sopocie wystartuje 22. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Sopot Film Festival.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w całym mieście. W sopockim Multikine, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Teatrze Boto, w sopockich klubach i klubogaleriach, w Operze Leśnej oraz przestrzeniach plenerowych Sopotu.

W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych oraz w sekcji Spectrum, widzowie festiwalu obejrzą przedpremierowe filmy z całego świata, wyselekcjonowane z pośród ponad 3 tys. zgłoszeń. W programie pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Sopocki festiwal to również świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub ze względu na pandemię i kolejne lockdowny w ogóle nie trafiły na duży ekran. Festiwalowi selekcjonerzy, co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji fabularnych oraz dokumentalnych, które prezentowane są w sekcjach Spectrum oraz Spectrum DOC.

Tradycją festiwalu i jego stałym pasmem programowym jest prezentacja nowego kina skandynawskiego. Tym razem zostanie poświęcone jednemu z najlepszych współczesnych duńskich reżyserów młodego pokolenia Joachimowi Trierowi, którego ostatni film „Najgorszy człowiek na świecie” zdobył szereg nagród w tym nominację do Oscara.

W programie festiwalu znalazło się również specjale pasmo poświęcone kinu ukraińskiemu, w którym zaprezentowane zostaną krótkometrażowe filmu młodych twórców z Ukrainy.

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także mutimedialne instalacje na elewacjach budynków i pokazy plenerowe z morzem w tle.

Fot. Sopot Film Festival - Facebook

Koncert muzyki filmowej

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej, gdzie kilkudziesięciu muzyków wystąpi na scenie Opery Leśnej aby wykonać premierowy repertuar przygotowany specjalnie na sopocki festiwal. Muzykę w nowych, przygotowanych specjalnie na sopocki festiwal aranżach wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka oraz goście specjalni: Paulina Przybysz oraz Justyna Święs, znana z duetu The Dumplings.

W tym roku koncert odbędzie się pod hasłem przewodnim „La Dolce Vita?” a w programie pojawią się kompozycje z filmów zrealizowanych na południu Europy – głównie we Włoszech. Od tytułowej „La Dolce Vita” Federico Felliniego, „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, „Maleny” i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore poprzez „Wielki Błękit” Luca Bessona i „Ukryte Pragnienia” Bernardo Bertolucciego, aż po współczesne produkcje: „Wielkie Piękno” i „Młodość” Paolo Sorrentino, „Call me by your name” Luci Guadagnino, „House of Gucci” Ridleya Scotta oraz ostatnie dwie części przygód agenta 007: „Spectre” i „Nie czas umierać”. Zabrzmią m.in. kompozycje Ennnio Morricone, Nino Rota, Erica Serry i Hansa Zimmera a także zespołów Portishead, Florence + The Machine, Eurytmics i Hooverphonic.

Koncert podobnie jak w latach ubiegłych będzie połączeniem muzyki symfonicznej z elektronicznymi aranżami i remiksami klasycznych utworów. Całości towarzyszyć będzie oryginalna oprawa wizualna na ekranach na scenie oraz w przestrzeni Opery Leśnej.

____________

Więcej informacji o koncercie i całym festiwalu na stronie: www.sff.pl

oraz na kanale facebook: https://www.facebook.com/sopotfilmfestival

Bilety

  • Ceny biletów na pokazy filmowe 16 zł
  • Karety na pokazy: 5 filmów – 65 zł; wszystkie pokazy 150 zł
  • Bilety na Koncert Muzyki Filmowej: 59-129 zł

22. Edycja Sopot Film Festivalu odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego a mecenasami są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Miasto Sopot.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%