Zamknij

Wylądowali na deskach. Poeci Polskiej Piosenki w Teatrze na Plaży

11:19, 25.01.2019 Przemysław Szczygieł Aktualizacja: 18:58, 26.01.2019
Skomentuj

W Teatrze na Plaży rozpoczął się pierwszy tematyczny weekend. Jest on poświęcony twórczości polskich poetów piosenki. Wśród wykonanych utworów nie zabraknie tekstów Osieckiej, Przybory, Młynarskiego czy Kabaretu Starszych Panów. Swoje wykonania przedstawią Klementyna Umer i Łódzki Teatr Piosenki. To pierwsza edycja nowego projektu realizowanego przez sopocki teatr.

Mistrzowie słowa

Ich teksty znała cała Polska. Czarowali publiczność na deskach teatrów, w telewizji czy kinie. Bawili i zmuszali do refleksji. Komentowali rzeczywistość PRL-u i pierwsze lata wolnej Polski. Byli ludźmi ogromnej charyzmy i intelektu. W ten weekend ich twórczość zostanie zaprezentowana w ramach trzydniowego programu "Polscy Poeci Piosenki". Na ten czas przewidziano koncerty, projekcję filmową, a także rozmowę z Grzegorzem Wasowskim - synem Jerzego Wasowskego z Kabaretu Starszych Panów. 

„Umer+Wasowski” - 25.01 (piątek), godz. 19

W piątek publiczność będzie mogła wysłuchać wspomnień Grzegorza Wachowskiego o swoim tacie. Dokonał on też wyboru kompozycji, które zostaną wykonane przez Klementynę Umer. W programie wydarzenia uwzględniono te mniej znane, dzięki czemu publiczność będzie mogła doświadczyć prezentacji nieoczywistych, być może rzucających nowe światło na postacie tych wielkich artystów - a zwłaszcza na Jeremiego Przyborę.

„O istnieniu Klementyny wiedziałem od żony, która ujrzała ją, usłyszała i zapamiętała na Konkursie Piosenek Agnieszki Osieckiej. Zachwyciliśmy się Klementyną oboje po latach na I Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, a kiedy zaśpiewała w spektaklu „Młynarski obowiązkowo!” piosenkę „Tak jak malował pan Chagall” – oniemieliśmy z zachwytu. I trwamy w nim do dziś, szukając już teraz każdej okazji by słuchać i podziwiać jak śpiewa. Ta zjawiskowo nieziemska Istotka potrafi przykuć uwagę, zawładnąć duszą, omotać ciało i wciągnąć w opowiadany świat. A opowiada wyjątkowo muzykalnie i literacko, z oszczędnym gestem” - mówi Grzegorz Wachowski.

Osiecka Filmowa - 26.01 (sobota), godz. 19

Sobotni wieczór upłynie na muzycznych interpretacjach piosenek Agnieszki Osieckiej. Będą to utwory napisane na potrzeby kina i telewizji. Wśród najbardziej znanych warto wymienić chociażby "Balladę o pancernych", czyli "Deszcze niespokojne", "Nim wstanie dzień" do filmu "Prawo i pięść" czy też "Uciekaj moje serce" napisane dla serialu "Jan Serce". Muzyczno-taneczne show w reżyserii Michała Wieczorka przedstawi Łódzki Teatr Piosenki.

„Młynarski. Piosenka finałowa” - 27.01 (niedziela), godz. 16.00

Ostatnim wydarzeniem przewidzianym w ramach weekendu z poetami polskiej piosenki będzie projekcja filmowa. 90-minutowa produkcja w reżyserii Alicji Albrecht to film dokumentalny poświęcony  autorowi takich szlagierów jak "Jesteśmy na wczasach", "Bynajmniej" czy  "Róbmy swoje". Sylwetka artysty zostanie przybliżona w toku rozmów. z przyjaciółmi. Swoimi wspomnieniami podzielili się między innymi: Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Irena Santor, Krystyna Janda, a także Michał Bajor. 

Bilety są dostępne na stronie internetowej oraz w biurze teatru.

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%