Zamknij

100 tyś osób w Operze Leśnej! Co przyciągnęło sopocian i turystów?

17:15, 22.01.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Bogata sopocka oferta kulturalna spotyka się z coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i odwiedzających kurort turystów. Miasto zachęca do uczestniczenia w kulturze i ma przy tym wiele do zaoferowania. Frekwencja odwiedzających sopockie instytucje kultury stale rośnie a wzrost ten był szczególnie widoczny w minionym roku.

Największy obiekt kulturalny w mieście, zarządzany przez miejską instytucję kultury to Opera Leśna, w której poza koncertami w sezonie wiosenno-letnim odbywają się także koncerty kameralne, warsztaty dla dorosłych i dzieci oraz gościnne spektakle teatralne. W ciągu roku to ponad 100 najróżniejszych wydarzeń kulturalnych. W 2018 roku Operę Leśną odwiedziło prawie 100 tysięcy osób. To co przyciągało sopocian i turystów do najbardziej znanego leśnego amfiteatru w Polsce to nie tylko występy artystów popularnych. Widownię wypełniały również takie wydarzenia jak koncert światowej sławy tenora, solisty operowego Piotra Beczały, który odwiedził Sopot w ramach festiwalu Sopot Classic, czy głośne widowisko muzyczne nawiązujące do burzliwego roku 1968, Sopot’68 Re_Make.

Podobną liczbą odwiedzin w minionym roku może pochwalić się Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, która poza atrakcyjnymi wystawami, organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz udostępnia swoje przestrzenie kilku najważniejszym cyklicznym wydarzeniom kulturalnym takim jak: Festiwal Literacki Sopot, Open Source Art Festival, Festiwal DWA TEATRY czy Festiwal Fotografii „W ramach Sopotu”.

Gospodarzem wielu różnorodnych wydarzeń był również sopocki Teatr BOTO. W 2018 roku odbyło się tam aż pięć festiwali: Between. Pomiędzy, Literacki Sopot, Sopot Non-Fiction, Sopockie Konsekwencje Teatralne i Sopot Jazz Festival. Ponadto zagrano 218 koncertów i 50 spektakli teatralnych. Odbyło się również około 20 innych wydarzeń kulturalnych – wernisaży, spotkań literackich, pokazów filmowych, warsztatów etc.

Na widowni innej sopockiej sceny, Teatru na Plaży, zasiadło w 2018 roku ponad 15 tys. widzów, a przedstawienia w działającym tylko latem Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej obejrzało ponad 8 tys. widzów.

Warto zwrócić uwagę na rosnące zainteresowanie sopockiej publiczności  wydarzeniami kulturalnymi. Dla przykładu, w ciągu czterech dni, w spotkaniach odbywających się w ramach tegorocznej, siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literacki Sopot uczestniczyło aż 18 tys. osób. Literacki Sopot okazał się rekordowy nie tylko pod względem frekwencyjnym. Ubiegłoroczna edycja była również sukcesem medialnym. Z badań wynika, że przekaz dotyczący festiwalu dotarł do ponad 21 mln odbiorców a ekwiwalent reklamowy – wskaźnik określający kwotę jaką trzeba byłoby wydać na publikację lub emisję, gdyby był on reklamą – wyniosła niemal 7 mln złotych.

Dużym wzrostem liczby odwiedzających może pochwalić się Muzeum Sopotu. Tę niewielką, w porównaniu z innymi muzeami trójmiejskimi instytucję, w 2018 roku odwiedziło ponad 15 tys. osób, o ponad 3 tys. więcej w porównaniu do roku 2017. Muzeum Sopotu, poza atrakcyjnymi wystawami, proponuje także spotkania, wykłady historyczne, zajęcia edukacyjne i tematyczne spacery po mieście. Latem otwarty jest również ogród, w którym organizowane są koncerty jazzowe.

Prężnie działa także sopocka mediateka, czyli Sopoteka, również bijąca w ubiegłym roku rekordy frekwencji. Dzienne odwiedzało Sopotekę niemal 600 osób, co przełożyło się ponad 170 tysięcy wizyt w ciągu całego minionego roku.

– Sopot nieustannie poszerza swoją ofertę kulturalną nie spoczywając na laurach. Wyróżnienia i pierwsze miejsca Sopotu w różnego rodzaju rankingach tylko zachęcają do dalszej pracy nad kreowaniem kulturalnego wizerunku miasta – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.

 

 

Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone