Zamknij

Kurort z przełomu wieków na zdjęciach w Muzeum Sopotu

11:41, 13.10.2021 | P.S
Skomentuj Fot. materiały Muzeum Sopotu
REKLAMA

Do niedzieli, 17 października, w Muzeum Sopotu można jeszcze oglądać wystawę „John Faltin. Fotograf Sopotu".

Ekspozycja obejmuje ponad 150 zdjęć autorstwa fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. W przeważającej mierze ilustrują one przemianę jaka na przestrzeni lat zaszła w krajobrazie Sopotu, który z letniskowej miejscowości przekształcił się w bogate i wyjątkowo popularne miasto.

John Faltin urodził się 2 lutego 1846 r. w Gdańsku. Z zawodu był księgowym. Fotografią zainteresował się w okresie młodości, jednak dopiero rozwój techniki pod koniec XIX w. umożliwił mu samodzielne wykonywanie zdjęć. W 1892 r. zamieszkał w Sopocie.

Zdjęcia Faltina stanowią swoistą dokumentację zachodzących w mieście zmian, która prezentuje zarówno najważniejsze budynki i ulice, jak też panoramy pozwalające prześledzić rozwój przestrzenny Sopotu. Fotograf współpracował również z wydawnictwami, między innymi ze znanym wydawnictwem należącym do Clary Bernthal.

Wystawa w Muzeum Sopotu powstała dzięki współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, m.in. Grzegorzem Krzyżowskim. Zdjęcia pochodzą też ze zbiorów Muzeum Sopotu oraz Biblioteki Narodowej Finlandii.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%