Zamknij

Pierwszy raz w historii - Sopot gospodarzem Mistrzostw Polski w Paraujeżdzaniu

10:20, 05.11.2019 | J.F
Skomentuj
mat. prasowe/ Hipodrom Sopot
REKLAMA

W tym roku po raz pierwszy w historii Sopot będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Paraujeżdżeniu. Zawodom towarzyszyć będą konkursy ujeżdżeniowe oraz gry i konkurencje oparte na programie Olimpiad Specjalnych. 

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności:

Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie. 
Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w „klasycznym” ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem. 

Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie wystartowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata. 

Sopockim zawodom paraujeżdżeniowym towarzyszyć będą również „klasyczne” konkursy ujeżdżeniowe oraz wiele atrakcji dodatkowych. 

  • 9-11 listopada, godz. 9.00 – 16.00 
  • Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa 
  • WSTĘP BEZPŁATNY

mat. prasowe

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz