Zamknij

Niepełnosprawność nie jest dla nich przeszkodą - Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżaniu na Hipodromie [VIDEO]

16:28, 27.09.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Aktualizacja: w związku z niezaplanowanym wcześniej startem kadry narodowej w paraujeżdżeniu w zawodach zagranicznych , będących kwalifikacją do Tokio, zaplanowane na ten weekend MP w paraujeżdżeniu zostały przełożone na termin 9-11 listopada.

Hipodrom Sopot zaprasza na halowe Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu.

Parajeździectwo jest sportową jazdą konną osób niepełnosprawnych zarządzaną przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), obejmującą następujące dyscypliny jeździeckie: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, rajdy, powożenie. Jeden z odłamów parajeździectwa – paraujeżdżenie jest obecnie konkurencją paraolimpijską. W paraujeżdżeniu organizowane są zawody dokładnie odpowiadające zwykłym zawodom: towarzyskie, promocyjne, ogólnopolskie.

Ze względu na różne stopnie niepełnosprawności zawodników, powstał składający się z czterech poziomów sprawnościowych system klasyfikacyjny, opracowany przez Chris Meaden z Wielkiej Brytanii:

poziom 1a: jazda stępem, poziom 1b: jazda stępem i krótkie odcinki jazdy kłusem, poziom 2: jazda stępem i kłusem, poziom 3: jazda stępem, kłusem i galopem, poziom 4: jazda stępem, kłusem i galopem, chody boczne.

Na zawodach ogólnopolskich istnieją dwie grupy, do których przydziela się jeźdźców: grupa A i grupa B. Dla grup tych prowadzona jest osobna klasyfikacja wyników. W grupie A, w której zawodnicy startują zgodnie z poziomem klasyfikacyjnym, „można stosować wyłącznie wyposażenie pomocnicze, które zostało wymienione w karcie klasyfikacyjnej zawodnika”. W grupie B startują zawodnicy pozostali oraz wszyscy, którzy wykonują program z asekuracją; w grupie tej „każdorazowo przed zawodami należy wymienić stosowane wyposażenie pomocnicze”. Według regulaminu rozgrywania krajowych zawodów w paraujeżdżeniu od marca 2013 istnieje również podział zawodników z grupy A na Juniorów i Seniorów. Juniorzy wykonują prostsze programy.

Zawody, w których wezmą udział jeźdźcy z niepełnosprawnościami odbędą się w dniach 9-10 październik, godz. 08:00-16:00 w Hali Pomarańczowej (wejście na Hipodrom bramą od ul. Łokietka oraz kładką nad Drogą Zieloną). Będzie to pierwsza w tym sezonie impreza halowa!

 

Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcamy do dopingowania uczestników! 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone