Zamknij

Niepełnosprawność nie jest dla nich przeszkodą - Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżaniu na Hipodromie [VIDEO]

16:28, 27.09.2019 J.F Aktualizacja: 08:51, 30.09.2019
Skomentuj

Aktualizacja: w związku z niezaplanowanym wcześniej startem kadry narodowej w paraujeżdżeniu w zawodach zagranicznych , będących kwalifikacją do Tokio, zaplanowane na ten weekend MP w paraujeżdżeniu zostały przełożone na termin 9-11 listopada.

Hipodrom Sopot zaprasza na halowe Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu.

Parajeździectwo jest sportową jazdą konną osób niepełnosprawnych zarządzaną przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), obejmującą następujące dyscypliny jeździeckie: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, rajdy, powożenie. Jeden z odłamów parajeździectwa – paraujeżdżenie jest obecnie konkurencją paraolimpijską. W paraujeżdżeniu organizowane są zawody dokładnie odpowiadające zwykłym zawodom: towarzyskie, promocyjne, ogólnopolskie.

Ze względu na różne stopnie niepełnosprawności zawodników, powstał składający się z czterech poziomów sprawnościowych system klasyfikacyjny, opracowany przez Chris Meaden z Wielkiej Brytanii:

poziom 1a: jazda stępem, poziom 1b: jazda stępem i krótkie odcinki jazdy kłusem, poziom 2: jazda stępem i kłusem, poziom 3: jazda stępem, kłusem i galopem, poziom 4: jazda stępem, kłusem i galopem, chody boczne.

Na zawodach ogólnopolskich istnieją dwie grupy, do których przydziela się jeźdźców: grupa A i grupa B. Dla grup tych prowadzona jest osobna klasyfikacja wyników. W grupie A, w której zawodnicy startują zgodnie z poziomem klasyfikacyjnym, „można stosować wyłącznie wyposażenie pomocnicze, które zostało wymienione w karcie klasyfikacyjnej zawodnika”. W grupie B startują zawodnicy pozostali oraz wszyscy, którzy wykonują program z asekuracją; w grupie tej „każdorazowo przed zawodami należy wymienić stosowane wyposażenie pomocnicze”. Według regulaminu rozgrywania krajowych zawodów w paraujeżdżeniu od marca 2013 istnieje również podział zawodników z grupy A na Juniorów i Seniorów. Juniorzy wykonują prostsze programy.

Zawody, w których wezmą udział jeźdźcy z niepełnosprawnościami odbędą się w dniach 9-10 październik, godz. 08:00-16:00 w Hali Pomarańczowej (wejście na Hipodrom bramą od ul. Łokietka oraz kładką nad Drogą Zieloną). Będzie to pierwsza w tym sezonie impreza halowa!

 

Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcamy do dopingowania uczestników! 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%