Zamknij

Deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot blisko czołówki - zawody w klasie RS:X

10:01, 18.07.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

W środę prowadzący w klasie Laser Radial Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) powiększył przewagę nad konkurentami w rozgrywanych w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. W klasie RS:X sporą presję na czołówkę wciąż wywierają deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot Karina Filip i Kamil Manowiecki.

We wtorek po czterech wyścigach Butowski o punkt wyprzedzał Wonn Key Lee z Singapuru oraz o trzy Juana Cardozo. W środę na ósme miejsce spadł Lee, a na pozycję wicelidera przesunął się Argentyńczyk. Najbardziej poprawił swoje notowania Zac Littlewood – Australijczyk, który był w środę drugi i pierwszy, awansował z 12. na trzecie miejsce. Cardoza nadal traci do Polaka trzy, ale Littlewood już 13 punktów.

Do końca rywalizacji w tej klasie, w której ściga się 57 zawodników, zostały trzy wyścigi i reprezentant AZS AWFiS Gdańsk zdaje sobie sprawę, że jednym z warunków zdobycia medalu jest zachowanie zimnej krwi.

– Dzisiaj rywalizowaliśmy w ekstremalnych warunkach, przy silnym wietrze oraz wysokiej fali. Jestem bardzo zadowolony z postawy w obu wyścigach, bo musiałem odrabiać straty i ostatecznie uplasowałem się na szóstej oraz drugiej pozycji. Na razie zachowuję jednak spokój, bo w kontekście trzech wyścigów przewaga trzech punktów niewiele znaczy. Najważniejsze, abym żeglował tak jak do tej pory, czyli równo i na wysokich pozycjach – przyznał Butowski.

Dwunaste miejsce w klasie Laser Radial utrzymała Julia Rogalska. Reprezentantka Giżyckiej Grupy Regatowej była w środę była 11. oraz 13. W stawce 47 zawodniczek na czele cały czas znajduje się Włoszka Chiara Benini Floriani, która wyprzedza Hiszpankę Anę Moncadę Sanchez oraz Matildę Nicholls z Wielkiej Brytanii.

W klasie RS:X prowadzący deskarze muszą liczyć się z duetem SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wśród 29 żeglarzy Kamil Manowiecki jest szósty, a w gronie 20 zawodniczek Karina Filip zajmuje dziewiątą pozycję. Po siedmiu wyścigach liderami są Francuzka Heloise Macquaert i Włoch Nicolo Renna.

Szansy na dobrą lokatę nie stracili w klasie 420 Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn). W środę Polacy zakończyli rywalizację na 13. i szóstej pozycji, co pozwoliło im zachować dziewiątą lokatę w stawce 30 załóg. Czołową trójkę tworzą Nowozelandczycy Seb Menzies i Blake McGlashan, Tal Sade i Noam Homri z Izraela oraz Brytyjczycy Haydn Sewell i William Heathcote. W tej samej klasie w gronie 24 duetów Amelia Linowska i Julia Chmiela (BAZA Mrągowo) nadal są 21. Zarówno dziewczyny jak i chłopcy mają za sobą sześć startów.

W klasie 29er po dziewięciu wyścigach Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) plasują się wśród 28 załóg na 22. miejscu, a po ośmiu startach mające 24 rywalki Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia) obsunęły się z 15. na 19. lokatę.

Po dziewięciu wyścigach w klasie Nacra 15 rodzeństwo Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) nadal sklasyfikowane jest wśród 21 załóg na 11. pozycji.

– To był udany dzień i doskonałe żeglowanie, bo zawodnicy mieli okazję ścigać się w świetnych warunkach.  Udało rozegrać się komplet wyścigów, a nas szczególnie cieszy bardzo dobra postawa Tytusa Butowskiego. Nieźle spisuje się również Kamil Manowiecki. Poza aspektem sportowym ważne jest także to, że wszyscy uczestnicy chwalą organizacje oraz komplementują regaty. I z tego też powinniśmy być dumni – skomentował prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W czwartek rywalizację rozpoczną dziewczyny w klasach 29er i 420 oraz chłopcy w klasie RS:X – pierwsze wyścigi zaplanowano o godz. 11.

W mistrzostwach ściga się 409 zawodników z 66 krajów. Medalistów poznamy w piątek – zgodnie z harmonogramem w klasach 420 oraz Laser Radial ma zostać rozegranych dziewięć, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X 13 wyścigów.

 

Organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia oraz współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki.

World Sailing jest światowym organem zarządzającym sportem żeglarskim, oficjalnie uznanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). World Sailing jest odpowiedzialny za: promocję sportu na arenie międzynarodowej; zarządzanie żeglarstwem na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich; opracowanie Reguł Wyścigowych Żeglarstwa i przepisów dla wszystkich zawodów żeglarskich; szkolenie sędziów, arbitrów i innych administratorów; rozwój sportu na całym świecie; i reprezentowanie żeglarzy we wszystkich sprawach dotyczących sportu.

Polski Związek Żeglarski jest krajowym organem zarządzającym żeglarstwem na stałe współpracującym z World Sailing, Europejską Federacją Żeglarską (EUROSAF) oraz Polskim i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Misją Polskiego Związku Żeglarskiego jest promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia a w szczególności popularyzacja wszelkich form żeglarstwa (sport, turystyka morska i śródlądowa), pozyskiwanie nowych, młodych talentów i budowanie silnej kadry olimpijczyków. Związek od lat jest liderem w pozyskiwaniu praw do organizacji najbardziej prestiżowych wydarzeń żeglarskich oraz pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing.

źródło inf: https://zeglarski.info/

REKLAMA
(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone