Zamknij

Walka o igrzyska w Tokio 2020! Wśród Polaków żeglarze z Sopotu!

08:09, 03.08.2018 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Od 2 do 12 sierpnia w Aarhus w Danii odbędą się żeglarskie mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. Będzie to pierwsza możliwość do zdobycia olimpijskich kwalifikacji na igrzyska w Tokio w 2020 roku

Na starcie stanie blisko 1400 zawodników z około 90 krajów

 Polskę reprezentować będzie 38 żeglarzy z czego 37 powalczy o przepustki olimpijskie, a jeden wystąpi w kiteboardingu, który po raz pierwszy znalazł się w programie tej imprezy. Wśród zawodników znajdą się również przedstawiciele sopockich klubów żeglarskich! 

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią zawodnicy klas Finn oraz 470 i oni będą ścigali się w dniach 2-9 sierpnia. W tej pierwszej klasie do zawodów przystąpią Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Andrzej Romanowski (AZS Poznań).

Natomiast w klasie 470 zobaczymy dwie nasze załogi, które tworzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Duże szanse na dobry wynik ma szczególnie załoga żeńska. Panie w zeszłym roku zdobyły między innymi historyczny brązowy medal mistrzostw Europy.

Najliczniej reprezentowana przez nas będzie windsurfingowa klasa RS:X, gdzie wystartuje aż dziesięcioro Polaków: Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Kamila Smektała (YKP Warszawa), Maja Dziarnowska, Małgorzata Białecka, Karolina Lipińska (wszystkie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń). Tutaj szanse na znalezienie się w czołówce końcowej klasyfikacji ma kilkoro naszych zawodników, z Zofia Klepacką, Piotrem Myszką czy Pawłem Tarnowskim na czele. Deskarze będą ścigali się w dniach 5-12 sierpnia.

Taki sam termin rywalizacji mają także katamarany klasy Nacra 17 i w Danii pojawią się dwa polskie duety. Będą to Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska oraz Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (wszyscy UKS Navigo Sopot), ale obie załogi zostały utworzone dopiero w tym roku więc każda impreza to zbieranie dla nich cennego doświadczenia.

Z kolei w dniach 3-10 sierpnia ścigać się będą klasy Laser Standard i Laser Radial, a do walki w tych konkurencjach przystąpią Agata Barwińska (MOS SSW Iława), Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Anna Brzozowska (CŻ Szczecin) oraz Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań).

Natomiast od 4 do 11 sierpnia o igrzyska powalczą klasy 49er i 49erFX. W tej pierwszej wystąpią dwie nasze najlepsze załogi, które regularnie zajmują wysokie pozycje na regatach międzynarodowych. Wystarczy wspomnieć, że Dominik Buskak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zostali w lipcu wicemistrzami Europy, a czwarte miejsce na tej samej imprezie zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Obie ekipy pokazały, że powinna się z nimi liczyć cała światowa czołówka. 

Wśród kobiet wystartują coraz lepiej radzące sobie Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które na wspomnianych mistrzostwach Starego Kontynentu zajęły ósmą pozycję. Dobrze radzą sobie w tym sezonie także Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn), które w Aarhus mogą nas miło zaskoczyć.

Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich znalazł się kiteboarding, który zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Zawodnicy w tej konkurencji będą pływali w dniach 5-11 sierpnia i na liście startowej znalazł się Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno).

Podczas tej imprezy kwalifikacje olimpijskie na igrzyska do Tokio zdobędzie osiemnaście państw w klasie Laser Radial, czternaście w Laserze Standardzie, jedenaście w klasie RS:X kobiet, dziesięć w klasie RS:X mężczyzn i po osiem w pozostałych klasach.

Warto też wspomnieć, że poza kwalifikacjami dla krajów, dla większości polskich żeglarzy, oprócz klasy RS:X, mistrzostwa w Danii będą pierwszymi zawodami, zaliczającymi się do rywalizacji o imienne kwalifikacje olimpijskie. Na imprezie w Aarhus punkty do tej klasyfikacji będą dawały miejsca od 1 do 20.

 

Skład polskiej kadry z podziałem na klasy:

RS:X KOBIET

Zofia Klepacka (Legia Warszawa)

Kamila Smektała (YKP Warszawa)

Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot)

Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot)

Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot)

Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk)

RS:X MĘŻCZYZN

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)

Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot)

Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń)

Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń)

49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)

Dominik Buskak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań)

49erFX

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk)

Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn)

470 KOBIET

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin)

470 MĘŻCZYZN

Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS)

FINN

Piotr Kula (GKŻ Gdańsk)

Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń)

Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia)

Andrzej Romanowski (AZS Poznań)

LASER STANDARD

Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia)

Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin)

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin)

Dawid Kania (ŻLKS Poznań)

LASER RADIAL

Agata Barwińska (MOS SSW Iława)

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice)

Anna Brzozowska (CŻ Szczecin)

NACRA 17

Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot)

Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (UKS Navigo Sopot)

KITEBOARDING

Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno)

(J.F)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone