Zamknij

Szyk i elegancja na Hipodromie. Zawodnicy i ich konie z całego świata

13:52, 08.02.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Pierwsze w tym roku zawody międzynarodowe i ogólnopolskie w ujeżdżeniu odbędą się już w najbliższy weekend w Sopocie. Wystartuje blisko 60 par, a wśród nich siedemnastokrotna medalistka Mistrzostw Polski Katarzyna Milczarek oraz najwyżej sklasyfikowana w światowym rankingu zawodniczka ze Szwecji, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, Minna Telde.

Rok 2019 to rok kwalifikacji olimpijskich, z tego powodu w Sopocie będzie można zobaczyć aż dziewięciu zawodników rywalizujących na poziomie Grand Prix.

Z kolei w sopockim ośrodku w tym roku będzie można nie tylko oglądać aż trzykrotnie zawody w ujeżdżeniu o randze międzynarodowej, ale również – w czerwcu – odbędą się tutaj Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu.

  • zdjęcie z ubiegłorocznej edycji zawodów/ Hipodrom

Ujeżdżenie to najelegantsza i zarazem najtrudniejsza z dyscyplin jeździeckich, uważana za najwyższy stopień wtajemniczenia. Polega na wykonaniu ustalonych figur na placu zwanym czworobokiem. Pod okiem sędziów, którzy oceniają elegancje, płynność ruchów, zgranie jeźdźca i konia i ich wzajemne porozumienie zawodnicy niemal tańczą, z niezwykłą gracją wykonując pasaże, piaffy i piruety.

Szyk i elegancję tego sportu dodatkowo podkreśla strój jeźdźca, który jest szczegółowo opisany w regulaminie. Nie ma tu mowy o dowolności, strój zawodnika składa się obowiązkowo z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ze względów bezpieczeństwa młodzi zawodnicy muszą, a starsi mogą nosić – zamiast cylindra - kask. Z kolei jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach. Wówczas zamiast ukłonu obowiązuje salutowanie. Natomiast u konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty, a jego grzywa zapleciona.

Zimowe zawody potrwają trzy dni, od piątku do niedzieli w godzinach 8.00-19.00. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone