Zamknij

Jesteś emerytem lub rencistą? Możesz dorobić sobie więcej.

09:58, 29.06.2018 | R.C
REKLAMA
Skomentuj

Emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, oraz renciści chcący sobie dorobić często podejmują działalność zarobkową. Muszą się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami w zakresie wysokości uzyskiwanego z tego tytułu przychodu.  Przekraczając ustalone limity można stracić prawo do otrzymywania świadczenia.

Od 1 czerwca 2018 r. limity przychodu jaki można osiągnąć zwiększyły się. Jest to wynik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2018 r. do poziomu 4.622,84 zł

I tak od początku czerwca wynoszą:

  • górna granica przychodu - 6.009,70 zł (tj. 4.622,84 zł ×130%),
  • dolna granica przychodu - 3.236,00 zł (tj. 4.622,84 zł × 70%).

 

Należy przy tym uważać, aby ich nie przekroczyć. Może to spowodować zmniejszenie wysokości świadczenia lub wręcz zawieszenie emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Jak informuje ZUS, są przypadki gdy świadczenie nie podlega zmniejszeniu niezależnie od wysokości przychodu. Dzieje się tak, gdy świadczeniobiorca ma prawo do emerytury i ukończył powszechny wiek emerytalny, ma prawo do emerytury częściowej, prawo do renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach lub pobiera rentę inwalidzką w związku ze służbą wojskową.

(R.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone