Zamknij
REKLAMA

Bezpieczeństwo w dobie pandemii : dozowniki zbliżeniowe i przepływowe oczyszczacze powietrza

14:48, 06.10.2020 | P.S
Skomentuj

W roku 2020 weszliśmy w nową rzeczywistość. Wraz z pandemią koronawirusa i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19 zaczęliśmy zwracać szczególną uwagę na zagrożenie mikrobiologiczne. Zagrożenie szczególnie niebezpieczne, bo niewidzialne.

Trudno mówić o pozytywach wystąpienia pandemii, jednakże niewątpliwie fakt upowszechnienia zasad higienicznych, kwestii bezpieczeństwa otoczenia, w którym przebywamy – w miejscach pracy, w naszych domach, jest jej dobrą stroną. Efektem jest powszechne użycie środków ochrony, które do tej pory stosowane były tylko w placówkach służby zdrowia – płyny dezynfekujące, maski, promienniki UV-C.

Zwiększająca się świadomość zagrożeń mikrobiologicznych wytworzyła potrzebę wykorzystania nowej gamy produktów i usług. Potrzeba spowodowała wysyp różnego rodzaju dozowników do płynu dezynfekcyjnego do rąk. Dozowniki dające płyn za naciśnięciem ręką, nogą, ale także zbliżeniowe. Zbliżeniowe wydają się najefektywniejsze, najwygodniejsze i najbezpieczniejsze, ponieważ unikamy kontaktu z bakteriami, wirusami osoby korzystającej z urządzenia przed nami.

Dozowniki zbliżeniowe LUVT

W przypadku dozowników zbliżeniowych producenci stanęli przed kilkoma wyzwaniami. Po pierwsze stworzenie odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli na wysoką powtarzalność dozowania płynu, niezawodność pompy dozującej, a także wielkość zbiornika płynu dezynfekcyjnego. Ten ostatni czynnik jest niedoceniany. Ale w miejscach, gdzie rotacja korzystających z dozownika jest wysoka niewielki, litrowy, bądź mniejszy zbiornik wymaga częstego serwisu i uzupełniania płynu, co bywa kłopotliwe.
dozowniku zbliżeniowe płynu dezynfekującego LUVT

Dlatego projektując Dozownik LUVT wzięliśmy pod uwagę wszelkie aspekty związane z użytkowaniem urządzeń tego typu. Dlatego zastosowaliśmy dedykowane oprogramowanie, najlepsze na rynku pompy dozujące, a także chyb a jedyny na rynku tak duży zbiornik płynu dozującego, bo aż 12 litrowy. Postawiliśmy również na design. Dozownik LUVT jest urządzeniem o oszczędnej stylistyce, z elementami podświetlanymi światłem LED.

Oczyszczacze powietrza LUVT

Wraz ze świadomością zagrożenia musimy zastosować nowe metody zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy dla pracowników i klientów. Drugim z aspektów naszego bezpieczeństwa jest jakoś powietrza, które wdychamy. Większość zakażeń, szczególnie wirusowych, odbywa się drogą kropelkową. Jak się przed tym chronić? W przypadku spotkań w otwartej przestrzeni możemy starać się zachować bezpieczny dystans. Niestety większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych – biura, poczekalnie, nasze mieszkania. W tym wypadku trudno o zachowanie dystansu, ale nawet zakładając dystans ryzyko zakażeń jest dużo większe. Szczególnie, że wymiana powietrza w pomieszczeniach jest ograniczona, a niekiedy nawet niemożliwa. Warto wziąć na przykład wielkie biurowce z systemami klimatyzacji, które de facto działają w systemach zamkniętych. Efektem pozytywnym jest możliwość utrzymania przyjemnej temperatury w pomieszczeniach, ale ogromną wadą jest narażanie pracowników i klientów na zwielokrotnioną ilość grzybów, bakterii i wirusów obecnych w krążącym powietrzu.

Jak się chronić przed zwiększonym zagrożeniem w miejscach pracy? Odpowiedzią jest stworzenie systemu oczyszczania powietrza. Obecnie możemy to robić na kilka sposobów – używając różnego rodzaju fumigatorów – urządzeń tworzących mgiełkę płynu dezynfekującego powietrze, ozonatorów i przepływowych oczyszczaczy powietrza, wykorzystujących promienniki UV-C.
oczyszczacze powietrza, bezpieczeństwo w firmie koronawirus LUVT

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wymienia promieniowanie UV-C jako jeden ze sposobów walki z koronawirusem - światło ultrafioletowe niszczy jego cienką warstwę lipidową. Działanie promieni UV-C wykorzystuje się obecnie w specjalnych sterylizatorach do odkażania smartfonów, laptopów, przyrządów w salonach kosmetycznych oraz sprzętu medycznego. Ultrafioletem dezynfekuje się samochody, autobusy, a także produkty spożywcze, nawet mleko.

Badania naukowe jednoznacznie dowiodły skuteczność promieni UV-C w zwalczaniu pleśni, grzybów, wirusów takich jak SARS, H1N1, H5N1, koronawirusów wywołujących chorobę COVID-19 oraz niebezpiecznych, chorobotwórczych bakterii. Ta metoda dezynfekcji powietrza jest szczególnie zalecana przez WHO ponieważ jest bezpieczna i skuteczna. Pierwsze badania nad bakteriobójczymi właściwościami promieni UV-C były przeprowadzone ponad sto lat temu a w 1903 r. przyznano nagrodę Nobla za badania nad wpływem promieni UV na bakterie gruźlicy skóry. Co więcej, promienie UV-C są z powodzeniem wykorzystywane do dezynfekcji wody pitnej. Oczyszczanie powietrza promieniami UV-C zwykle jest stosowane w szpitalach na blokach operacyjnych, gabinetach zabiegowych i w obiektach wojskowych.

Promienniki UV-C są znane od lat, mimo to do dziś nie uległy zbyt wielu modyfikacjom. Obecnie są produkowane jako świetlówki wyładowcze w parach rtęci. UV-C nie działa wybiórczo, niszczy praktycznie wszystkie wirusy, bakterie, roztocza a nawet pluskwy, mrówki i karaluchy. Dzięki zastosowaniu promienników UV-C jesteśmy w stanie ograniczyć przenoszenie się infekcji, co spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, klientów i w stosunku do wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwu biologicznemu pomieszczeń.

Postanowiliśmy skupić się w naszej produkcji na przepływowych oczyszczaczach powietrza. Po kilku miesiącach projektowania, testowania i po uzyskaniu atestów bezpieczeństwa higienicznego wydanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego dla rodziny produktów LUVT uzyskany efekt jest więcej niż zadowalający.

Przypływowy oczyszczacz powietrza LUVT oczyszczanie powietrza

Dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na produkcję przepływowych oczyszczaczy powietrza LUVT? Według nas to produkty, które mają szansę stać się powszechne w zastosowaniu z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo dla użytkowników i dobra efektywność. Pamiętajmy, że przebywanie w otoczeniu światła UV-C jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego „zamknęliśmy” światło w aluminiowym profilu, uniemożliwiając wydostanie się szkodliwego promieniowania na zewnątrz. Dzięki temu możemy filtrować powietrze w pomieszczeniach w trybie ciągłym, w obecności ludzi w najbliższym sąsiedztwie, w przeciwieństwie do ozonatorów i fumigatorów. O ile fumigacja jest również bezpieczna dla ludzi, oczywiście w zależności od płynu wykorzystywanego do fumigacji, o tyle ozonowanie pomieszczeń może odbywać się tylko i wyłącznie w pustych pomieszczeniach, które następnie powinno się wietrzyć. Są to sposoby mało przyjazne w codziennej praktyce. Należy również wiedzieć, że ozonowanie nie jest skutecznym sposobem do walki z wirusami. Wykorzystanie ozonu skutecznie eliminuje m.in. grzyby, roztocza, bakterie, ale nie wirusy.

Efektywność przepływowych oczyszczaczy powietrze jest również spora. Podstawowy model LUVT M75 w ciągu godziny oczyści powietrze w pomieszczeniu o kubaturze ok. 60 m3, czy upraszczając w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Do większych pomieszczeń rekomendujemy wykorzystanie przepływowych oczyszczaczy powietrza LUVT M150 lub wykorzystanie większej ilości urządzeń.

Drugim z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się produkować przepływowe oczyszczacze powietrza jest wykorzystanie promieni UVC. Promieniowanie UVC zwalcza grzyby, roztocza, bakterie, wirusy, a także jonizuje powietrze. Dzięki temu mamy pewność, że jakość powietrza w naszym otoczeniu jest dużo lepsza i bezpieczniejsza.

Trzecim z powodów jest możliwość powszechnego zastosowania. Nie jest to produkt skierowany tylko do podmiotów instytucjonalnych, ale także do klientów indywidualnych. Zadbaliśmy o dyskretny, prosty design, który jest akceptowalny w każdym pomieszczeniu. Wersja wolnostojąca przypomina nieco kolumnę głośnikową. Z tą różnicą, że emisja decybeli przepływowego oczyszcza powietrza LUVT jest minimalna. Dzięki zastosowaniu najcichszych wiatraków z wyważonym łopatkami pracujące urządzenie jest niemal niesłyszalne.

Czwarty z powodów, który przyświecał naszym konstrukcjom to nowoczesność. Postanowiliśmy stworzyć oprogramowanie wspomagające działanie urządzeń. Dzięki niemu będziemy w stanie dostosować pracę urządzenia do naszych potrzeb. Możemy przygotować m.in. kalendarz pracy, dowiedzieć się kiedy wymienić filtry oraz promiennik, którego działanie jest obliczone na 8000 godzin.

Zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego to w obecnych czasach jedna z podstawowych rzeczy, które będą wymagane w prowadzeniu działalności, a także w szerokim zakresie także gospodarstw domowych. To także misja naszej firmy. Każde z pomieszczeń, chronionych naszymi urządzeniami jest oznaczane naklejką z logo LUVT air protection. Jest to informacja dla Państwa pracowników i klientów, że dbacie o ich bezpieczeństwo.

Zapraszamy do kontaktu : www.luvt.pl

ul. Beniowskiego 34, 80-382 Gdańsk
tel. 601-777-566; tel. 721-282-608
e-mail: info@luvt.pl e-mail: j.olewinski@luvt.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%