Zamknij

Co będzie z Europą? Uczestnicy EFINI podjęli Deklarację Sopocką

12:36, 30.09.2019 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Na zakończenie Europejskiego Forum Nowych Idei jego uczestnicy przyjęli Deklarację Sopocką.

W obradach, które trwały od środy do piątku, wzięło udział prawie 1200 osób, przedstawiciele biznesu, polityki, kultury, nauki i mediów. Uczestniczyli oni w 80 wydarzeniach. W tym roku tematem EFNI było „#Cobędziejutro? Jak demokracja, jaki rynek, jaka Europa?”.

Na zakończenie konferencji, tradycyjnie, jak co roku, przyjęto Deklarację Sopocką. Czytamy w niej, że Unia Europejska to druga gospodarka świata. O wartości europejskiego projektu świadczy jednak to, że w Unii zachowujemy pokój, szanujemy zasady demokracji i prawa człowieka, podnosimy standardy życia i pracy, rozwijamy gospodarkę, tworzymy lepsze perspektywy zatrudnienia.

Zdaniem uczestników EFNI kluczowe jest dziś zachowanie wspólnoty celów i wartości europejskich oraz przekonanie reszty świata do podążania podobną ścieżką. Globalizacja i zmiana układu sił są dziś wyzwaniem w utrzymaniu światowej pozycji Europy. Dlatego musimy ją wzmocnić i przeciwstawiać się fali nacjonalizmu, protekcjonizmu i partykularyzmom.

Deklaracja Sopocka 2019

Unia Europejska to druga gospodarka świata. O wartości europejskiego projektu świadczy jednak to, że w Unii zachowujemy pokój, szanujemy zasady demokracji i prawa człowieka, podnosimy standardy życia i pracy, rozwijamy gospodarkę, tworzymy lepsze perspektywy zatrudnienia.

Kluczowe jest dziś zachowanie wspólnoty celów i wartości europejskich oraz przekonanie reszty świata do podążania podobną ścieżką. Globalizacja i zmiana układu sił są dziś wyzwaniem w utrzymaniu światowej pozycji Europy. Dlatego musimy ją wzmocnić i przeciwstawiać się fali nacjonalizmu, protekcjonizmu i partykularyzmom.

Nie mamy już czasu do stracenia, żeby skutecznie chronić Ziemię – jej zasoby, klimat i środowisko. Musimy intensywnie pracować nad osiągnięciem neutralności klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego najpóźniej do połowy XXI w. Jednak zadanie wykorzystywania energii odnawialnej i przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym powinno być inwestycją w globalną konkurencyjność, a nie ciężarem. Dlatego musimy zapewnić sprawiedliwą transformację oraz powstrzymać eksport zanieczyszczeń i produkcji na inne kontynenty.

Wyniki majowych wyborów do PE pokazują, że populizm w Europie nie musi tryumfować. Od nowego Parlamentu, Komisji i Rady oczekujemy: 

  • dalekosiężnych celów i odważnych rozwiązań, uwzględniających także dalsze rozszerzanie Unii
  • prowadzenia otwartego, merytorycznego dialogu ze wszystkimi interesariuszami, 
  • rozwoju jednolitego rynku, konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej Europy,
  • budżetu Unii adekwatnego do rosnących wyzwań, wspierającego Europę zrównoważoną i włączającą,
  • efektywniejszego wsparcia innowacji, badań i rozwoju, zapewnienia cyberbezpieczeństwa, budowy gospodarki cyfrowej, sztucznej inteligencji i sieci 5G.

Potrzebujemy większej równości i różnorodności w polityce i biznesie. Wielość doświadczeń i punktów widzenia sprzyja kreowaniu rozwiązań niestandardowych i innowacyjnych. Należy wrócić do propozycji wprowadzenia kwot dla niedoreprezentowanej płci w instytucjach publicznych i we władzach firm.

Europa przeżywa kryzys demograficzny i przegrywa globalną walkę o talenty. Odpowiedzią musi być mądra i sprawiedliwa polityka imigracyjna, która da szansę wykorzystania potencjału ludzi, zapewniając bezpieczeństwo naszych granic. W przyciąganiu talentów i budowaniu efektywnych rynków pracy potrzebna jest większa decentralizacja oraz współpraca biznesu z władzami samorządowymi, regionalnymi i lokalnymi.

 

Biznes jest świadom wyzwań, biznes może i chce dostarczać skuteczne rozwiązania europejskich i globalnych problemów. Biznes musi jednak przedefiniować: sposób funkcjonowania firm i kryteria podejmowania decyzji, model gospodarki kapitalistycznej.

Przestańmy gonić wyłącznie za krótkotrwałym zyskiem, a zacznijmy pracować dla długookresowego rozwoju. Firmy muszą działać nie tylko na rzecz swoich akcjonariuszy, ale i całych społeczeństw.

Zamiast pytać co będzie jutro, weźmy przyszłość w swoje ręce!

Sopot, 27.09.2019 r.

źródło: materiały prasowe EFINI 2019

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone