Zamknij

Trójmiasto na podium największych rynków! Sektor biurowy urósł o 4 proc.

09:15, 29.10.2021 | .
Skomentuj Biurowiec N696. Obiekt firmy Ekolan przy al. Niepodległości 696
REKLAMA

Od początku 2021 roku na regionalny rynek biurowy dostarczono 146 tys. mkw. nowej powierzchni. Najwięcej działo się w Krakowie, gdzie w pierwszych trzech kwartałach br. przybyło ponad 47 tys. mkw. nowych biur (+3,2 proc. r/r). Trójmiasto jest trzecim co do wielkości rynkiem regionalnym, który w 2021 roku urósł o 4 proc. r/r. Szybciej rośnie Poznań, gdzie oddanie jednego dużego biurowca przełożyło się na wzrost rynku o 6 proc. r/r. Eksperci CBRE wskazują, że wśród najemców biur w regionach dominują pozytywne nastroje czym świadczy przewaga nowych umów, umów przednajmu oraz ekspansji nad renegocjacjami.

- Regionalny rynek biurowy nadal zmaga się ze skutkami pandemii. Optymizm najemców jest jednak świetnym prognostykiem. Widzimy, że na rynkach dominują nowe umowy najmu, przednajmu oraz coraz liczniejsze ekspansje. Mniej jest za to renegocjacji, których na początku pandemii było zdecydowanie więcej. Coraz więcej najemców zastanawia się nad wzrostem w nowych miastach. Zwiększa się także liczba zapytań dotyczących nowych wejść do Polski. To, że najemcy szukają nowych biur będzie oczywiście pozytywnie wpływało na rynek. Powoli kształtuje się także polityka firm dotycząca powrotu pracowników do biur, głównie w trybie hybrydowym – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.

Powierzchnia rośnie

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku na regionalny rynek biurowy dostarczono 146 tys. mkw. nowej powierzchni. Liderem niezmiennie okazał się Kraków (ponad 47,5 tys. mkw.). Tym samym ten największy regionalny rynek biurowy przekroczył 1,6 mln. mkw. powierzchni biurowej i tylko w 2021 roku urósł o 3,2 proc. rok do roku. Drugim co do wielkości rynkiem biurowym jest Wrocław. Znajduje się tam 1,24 mln mkw. powierzchni biur. Od początku 2021 roku, dzięki oddaniu budynku Krakowska 35, w  mieście przybyło 11,8 tys. mkw. przestrzeni, co oznacza wzrost o 1 proc. w porównaniu rok do roku.

Podium regionalnych rynków biurowych zamyka Trójmiasto, gdzie znajduje się ponad 923 tys. mkw. powierzchni. W 2021 roku oddano w sumie trzy nowe budynki o łącznej powierzchni niemal 35 tys. mkw. Dzięki temu cały rynek urósł o 4 proc. r/r. Popyt w 2021 roku pomimo pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie wynoszącym 93,1 tys. mkw., co oznacza wzrost o 13 proc. w porównaniu rok do roku.

Wzrosty zaobserwowano również w Katowicach, gdzie rynek powierzchni biurowej w 2021 roku urósł o 2 proc. r/r. W Łodzi wzrost to 1 proc. r/r. Wyróżnia się Poznań, który tylko w 2021 roku powiększył się o niemal 36 tys. mkw., co przełożyło się na 6 proc. wzrost r/r.

Dominują nowe umowy, pustostany stabilnie

Od początku roku popyt na biura w regionach wyniósł 377,3 tys. mkw., co jest wynikiem o 27 proc. niższym niż przed pandemią oraz o 18 proc. niższym niż w analogicznym okresie 2020 roku. Widoczne są jednak pozytywne tendencje, gdyż w strukturze popytu dominują nowe umowy oraz przednajmu (52 proc.), udział renegocjacji wyniósł 40 proc., a ekspansje obejmowały 8 proc. W Trójmieście nastroje najemców są pozytywne, o czym świadczy przewaga nowych umów (34 proc.), umów przednajmu (16 proc.) i ekspansji (6 proc.) nad renegocjacjami (44 proc.). Największa transakcja w 2021 roku w Trójmieście to renegocjacja Intel na ponad 9,8 tys. mkw. w Tryton Business House.

- O stabilnej sytuacji na rynkach biurowych w regionach świadczy też poziom pustostanów, który rośnie tylko delikatnie. Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku ten współczynnik oszacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 13,5 proc., co daje łącznie 805,7 tys. mkw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz. To oznacza wzrost o 1,6 pp. rok do roku. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi, zaś najniższy w Szczecinie. Ważnym czynnikiem wspierającym wyhamowanie wzrostu pustostanów jest spadek oferowanych na rynkach podnajmów – podsumowuje Kamil Tyszkiewicz.

[ZT]7452[/ZT] 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%