Zamknij

Oszuści masowo dzwonią do sopockich seniorów

08:48, 03.12.2018 | Ewa Podlasińska
REKLAMA
Skomentuj

Oszuści podający się za funkcjonariuszy, pracowników banku i poczty wciąż próbują oszukać seniorów. Na policję docierają zgłoszenia kolejnych osób informujących, że telefonują do nich ludzie podający fałszywą tożsamość.

Do pana Jarosława zadzwonił oszust podszywający się pod pracownika bankowego. Usiłował wydobyć informacje na temat danych osobowych i konta. Tuż po zakończeniu rozmowy, pan Jarek odebrał kolejny telefon.  Tym razem, podający się za policjanta mężczyzna ostrzegł, że dzwoniący przed chwilą rozmówca był naciągaczem, wobec którego prowadzone jest postępowanie policyjne.
Czujny senior zorientował się, że ma do czynienia z dwoma oszustami i o całym zajściu powiadomił organy ścigania.

Innym razem „pracownik banku” zadzwonił do seniorki nalegając, aby pozwoliła mu na osobiste dostarczenie listu, którego wcześniej nie przyjęła. Kobieta odmówiła.

Jednego dnia co najmniej sześciu seniorów odebrało telefony od osób podających fałszywą tożsamość. Dzwoniący mężczyźni podszywali się pod funkcjonariuszy, i pod pozorem prowadzonego przez policję postępowania próbowali nakłonić seniorów do ujawnienia informacji na temat kont bankowych.
Pan Marian otrzymał telefon od mężczyzny, który utrzymywał, że wysłał do niego awizo w sprawie prowadzonego śledztwa policyjnego, i usilnie nalegał na spotkanie.

Policja apeluje: 

Bądźmy ostrożni w kontaktach z obcymi. Gdy dzwonią osoby podające się za policjantów, pracowników banku lub poczty prosząc o przekazanie informacji na temat danych osobowych, kont bankowych i zaangażowanie się w działania, nie przekazujmy im żadnych informacji. Nie wpuszczajmy do mieszkań osób, których nie znamy.

Przypominamy, że Policja nigdy nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi o przekazanie jakiejkolwiek gotówki. Jeżeli taki telefon otrzymamy, bądźmy pewni, że mamy do czynienia z oszustem.

Apelujemy także do ludzi młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im, jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich osoba podająca się za wnuczka, policjanta albo pracownika banku lub poczty i zacznie wypytywać o różne informacje. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone