Zamknij

Znów ?tnie się? Internet? To narzędzie pomoże ?odblokować? problem u operatora

14:50, 01.12.2018 Ewa Podlasińska Aktualizacja: 08:51, 03.12.2018
Skomentuj

1 grudnia rusza bezpłatny mechanizm monitorowania Internetu służący do pomiaru szybkości i jakości dostępu dla użytkowników. Certyfikacja Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwoli wykorzystać wyniki pomiarów w trakcie reklamacji składanej u operatora.


Narzędzie do pomiaru będzie udostępniane bezpłatnie za pomocą strony pro.speedtest.pl , aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB oraz działającej na systemach Android i iOS aplikacji mobilnej.

Te wartości, które mierzymy, to przede wszystkim prędkość pobierania i wysyłania danych, utrata pakietów, także ich opóźnienie, zmienność opóźnienia i środowisko użytkownika – mówi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy.

Pracownicy UKE zapewniają, że w razie problemów z obsługą mechanizmu, użytkownicy będą mogli liczyć na pomoc ze strony urzędu. Na stronie internetowej cik.uke.gov.pl zostaną udostępnione szczegółowe instrukcje obsługi. W razie potrzeby, można zadzwonić na infolinię bądź skorzystać z porady w jednym z 16 delegatur Urzędu .


Użytkownik chcący dokonać pomiaru, powinien zarejestrować się na stronie pro.speedtest.pl i wprowadzić zgodne z ustalonymi w umowie zawartej z operatorem parametry Internetu, a następnie zainstalować aplikację. Prawidłowe wygenerowanie wykazu, który można wykorzystać do reklamacji u operatora wymaga wykonania dwóch dobowych cykli pomiarowych w odstępie nie większym, niż sześć dni.
Otrzymane wyniki nie muszą służyć procesowi reklamacyjnemu. Mogą być spożytkowane przez użytkownika pod kątem informacyjnym.


Według Urzędu Komunikacji  Elektronicznej, wyjątkowość obecnego mechanizmu opiera się na możliwości weryfikacji warunków , w jakich realizowano pomiar. Narzędzie zbiera dane o elementach obciążenia procesora, rodzaju karty sieciowej, obecności aktywnych łącz VPN, natężeniu generowanego ruchu w tle czy liczbie urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Jak podaje UKE, mechanizm przeszedł dwa audyty: audyt  bezpieczeństwa (pod kątem zabezpieczenia wszelkich aplikacji, baz danych i serwerów) i dostępności  (dostosowanie strony i aplikacji dla Windows do wymagań WCAG 2.0 AA).

Prace nad wykreowaniem narzędzia o tak precyzyjnych parametrach trwały ponad cztery lata. Jak twierdzi prezes UKE, brano pod uwagę różne możliwości, w tym certyfikację narzędzia zbudowanego przez izby branżowe oraz samodzielną budowę mechanizmu przez UKE.

Zdecydowano się jednak na ogłoszenie konkursu i wyłonienie firmy, która wykona narzędzie i podda je audytowi Urzędu. Produkt opracowała firma  V-Speed, nie otrzymując  w zamian wynagrodzenia od Urzędu. Przedsiębiorstwo pozostaje jednak administratorem danych użytkowników. Przetwarza ID użytkownika, wyniki pomiarów, informacje o komputerze i systemie operacyjnym.

Produkt objęto certyfikatem o dwuletnim okresie ważności. Podobne mechanizmy z certyfikacją działają w Niemczech, Chorwacji, Rumunii i we Włoszech.

Na podstawie informacji PAP i TVN24 BIS
For. Pixabay

(Ewa Podlasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%