Zamknij

Nie dla partyjnej szkoły! Sopoccy radni poparli rezolucję w obronie polskiego szkolnictwa

12:00, 28.07.2021 P.S Aktualizacja: 11:25, 29.07.2021
Skomentuj Fot. Fotobank.PL/UMS Fot. Fotobank.PL/UMS

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Sopotu, radni przyjęli rezolucję dotyczącą obrony niezależności polskiego szkolnictwa. To protest przeciwko zmianom przygotowywanym w oświacie przez rządzących, które odbierane są jako szkodliwe dla dzieci i młodzieży oraz pozbawiające placówki oświatowe niezależności. 

–  Projekt, który został opublikowany przez ministra Przemysława Czarnka został przez wiele środowisk nie tylko skrytykowany, ale uznany za jedno z największych zagrożeń dla wolności prowadzenia edukacji, wolności wyboru rodziców w kwestii tego, czego będą się uczyły ich dzieci komentowała Natalia Pobłocka, sopocka radna.

Oburzenia nie kryła także radna Anna Łukasiak, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Sopotu.

–  45 lat uczyłam polską młodzież i coś ,co w tej chwili się szykuje to zamach na oświatę mówiła. - Budzi to moją trwogę, przerażenie i wyciska mi łzy bezsilności w oczach. To jest niewyobrażalna rzecz, aby po tylu latach, kiedy szkoła dostała tak dużą władzę nad jakością kształcenia, nad możliwościami różnorodności kształcenia i wykorzystania wiedzy nauczycielskiej, teraz ma podążyć w całkowicie odwrotnym kierunku.

Głos w dyskusji zabrała także Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

- Myślę, że nie ma teraz ważniejszej kwestii, niż edukacja. Projekty zmian, które już są konsultowane, tak naprawdę pozbawiają rodziców i dzieci, nauczycieli i dyrektorów możliwości kształtowania oferty szkoły. Dzięki decyzjom finansowym Rady Miasta Sopotu od wielu lat przeznaczaliśmy bardzo duże dodatkowe środki na to, żeby nasze szkoły mogły dodatkową ofertę edukacyjną, wychowawczą realizować. Pojawiły się też teraz inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, czyli samej młodzieży, która ma pomysły na to, czego chcą się w szkole dodatkowo, poza podstawą programową, dowiedzieć. To wszystko będzie tak naprawdę ukrócone. Wypowiedzi ministra Przemysława Czarnka nie pozostawiają złudzeń. Podczas wywiadu udzielonemu tygodnikowi „W sieci” mówi on wprost, że chodzi o to, żeby dominowała tylko jedna ideologia. Czyli tworzymy szkołę przyjazną tylko dla tych rodziców, których poglądy są identyczne z poglądami ministra? Wszystkie osoby, które maja inne poglądy, nie znajdą swojego miejsca w szkole. Potrzeba zgody kuratora dwa miesiące wcześniej na jakiekolwiek zajęcia, które wykraczają poza okrojoną podstawę programową, to także brak możliwości działań interwencyjnych, jeśli coś się złego w szkole wydarzy. Często to właśnie organizacje pozarządowe, którymi przecież tak bardzo się szczycimy, realizują wiele zajęć. To wszystko będzie ograniczone. I niestety do tego coraz więcej nauczycieli decyduje się na urlopy dla poratowania zdrowia i coraz mniej młodych osób garnie się do tego zawodu. Stoimy przed poważnym kryzysem szkoły. I to w czasie pandemii. Zamiast rozmawiać o tym, jak się dobrze przygotować do czwartej fali, jakie wnioski wyciągnąć z tego trudnego czasu za nami, jak zorganizować jesienią nauczanie hybrydowe, by było efektywne, jak zachęcić i przeprowadzić szczepienia dla dzieci – to mówimy o ograniczeniu podstawy programowej, o umocnieniu władzy kuratora i właściwie upartyjnieniu szkoły, bo to już nawet nie jest jej centralizacja.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 15 radnych. Projekt poparli wszyscy obecni na sesji radni Platformy Sopocian Jacka Karnowskiego oraz Klubu Kocham Sopot. Przeciw byli wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

 

Sopot, 27 lipca 2021

Rezolucja Rady Miasta Sopotu

Rada Miasta Sopotu  stanowczo sprzeciwia się próbom upartyjnienia systemu edukacji w Polsce. Jesteśmy przeciwni ograniczaniu autonomii dyrektorów, nauczycieli, rad rodziców, uczniów oraz wspólnot lokalnych w działalności edukacyjnej i wychowawczej placówek oświatowych.

 

W wykazie prac legislacyjnych opublikowany jest  projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje dać kuratorom oświaty – przedstawicielom administracji centralnej – kompetencje do niemal swobodnego zawieszania bądź odwoływania dyrektorów szkół! Według projektu ustawy to przedstawiciele kuratoriów będą mieli także większość głosów w komisjach konkursowych wybierających dyrektorów. Zapowiadanych zmian jest więcej, dotyczą również wymaganej zgody kuratora na prowadzone przez organizacje pozarządowe zajęcia w szkołach, odbierając dyrektorom, nauczycielom i uczniom oraz radom rodziców możliwość kształtowania oferty edukacyjnej.

 

Planowane zmiany to zamach na samorządowe szkoły, których prowadzenie jest zadaniem własnym gmin i powiatów. Szkoły samorządowe zostaną zastąpione szkołami scentralizowanymi, nauczającymi zgodnie z ideologią jednej partii, przychylnymi władzy i poddanymi politycznej kontroli.

 

To rozwiązania szkodliwe dla polskiej edukacji, szkodliwe dla dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz rodziców.

 

To rozwiązania niezgodne z konstytucyjną zasadą pomocniczości, szanującą podmiotowość obywateli i ich wspólnot.

 

Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów o zaprzestanie procedowania projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MorfeuszMorfeusz

5 0

Popieram. Szkoła ma być wolna od propagandy partyjnej, ale również propagandy gender, propagandy elgiebeteqiap-plus, propagandy unijnej etc 13:59, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ankaanka

0 0

,Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 15:06, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%