Zamknij

Znamy zarzuty przedstawione Łukaszowi M. z Zatoki Sztuki. Sąd domaga się pół miliona kaucji!

11:03, 26.02.2021 Emil Bogumił Aktualizacja: 15:51, 26.02.2021
Skomentuj

Funkcjonariusze CBŚP, ABW i KAS zatrzymali 23 lutego 10 osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw karno-skarbowych oraz praniem brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych znalazł się m.in. Łukasz M., zarządzający lokalem Zatoka Sztuki w Sopocie. Prokuratura Regionalna w Lublinie poinformowała, jakie zarzuty postawiono podejrzanemu.

Łukasz M. odgrywał wiodącą rolę w procederze legalizowania przestępczego pochodzenia środków pieniężnych w łącznej kwocie 3 milionów złotych - poinformowała prokuratura.

Jak wyjaśnił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, siedmiu spośród zatrzymanych to osoby reprezentujące podmioty gospodarcze, biorące udział w przestępczym procederze. Działania opierały się na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzania nienależnych zwrotów podatku VAT, popełniania oszustw poprzez narażenie podatku na uszczuplenie oraz dokonanie tego rodzaju uszczuplenia, a także wystawiania w sposób nierzetelny faktur VAT, poświadczających nieprawdę co do zaistnienia transakcji handlowych.

Trzech zatrzymanych to osoby, których rola w zorganizowanej grupie przestępczej, polegała na nabyciu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i budynków pozostałych w wyniku procesu likwidacji Huty „Jedność” w Siemianowicach Śląskich za korzyści majątkowe uzyskane w wyniku popełniania przestępstw tzw. „karuzelowych”. Zostały im przedstawione zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie co najmniej 3 milionów złotych.

Śledczy zabezpieczyli prawo wieczystego użytkowania nieruchomości o wartości 40 milionów złotych, luksusowe zegarki o wartości 150 000 złotych i gotówkę w łącznej kwocie 200 000 złotych. Mienie zostało zabezpieczone na poczet przyszłych kar i środków karnych.

Wobec dwóch podejrzanych - Łukasza M. i działającego z nim wspólnie i w porozumieniu Tomasza F. - prokurator wystąpił do sądu o tymczasowe aresztowanie. Wobec podejrzanego Łukasza M. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 500 000 złotych, zaś wobec Tomasza F. w kwocie 300 000 złotych oraz dozór Policji wobec obydwu podejrzanych. Prokurator nie zgadza się z postanowieniami sądu i złoży od nich zażalenie.

W przypadku podejrzanych Łukasz M. i Tomasza F. jedynie izolacyjny środek zapobiegawczy jest w stanie zagwarantować prawidłowy bieg postępowania - twierdzą organy ścigania.

Pierwsze zatrzymania w sprawie odbyły się w lutym 2017 roku. Do lutego 2021, zarzuty przedstawiono 261 osobom. Materiał dowodowy zawiera się w 230 tomach akt głównych oraz ponad 600 tomach załączników. 

W toku śledztwa ustanowiono zabezpieczenia majątkowe na mieniu w łącznej kwocie ponad 100 milinów złotych. Zabezpieczeniami objęte zostały nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego, gotówka, wartościowe ruchomości, w tym luksusowe zegarki podejrzanych. Dodatkowo, w ramach zabezpieczenia majątkowego został ustanowiony przymusowy zarząd przedsiębiorstwa zajmującego się handlem panelami fotowoltaicznymi i stalą.

Źródło: Prokuratura Regionalna w Lublinie

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

krukkruk

1 0

uderzyli w sopot a chodzilo o slask xd
wiadomosci.wp.pl/przygotowal-szokujacy-audyt-polskiej-grupy-gorniczej-zatrzymalo-go-abw-6616280230308384a 16:58, 12.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%