Zamknij

Sopot: Już nie tylko dziki, ale i mityczne stworzenia! W Kamiennym Potoku widziano... smoka [FOTO]

19:00, 27.11.2020 P.S Aktualizacja: 14:05, 02.12.2020
Skomentuj

Od niedawna mieszkańcy ul. Kujawskiej w Sopocie Kamiennym Potoku mogą zaobserwować niecodzienny widok. Przy jednym z bloków umieszczono rzeźbę przedstawiającą smoka, nawiązującego do azjatyckich wyobrażeń na temat tych stworzeń. Smok to mityczne stworzenie obecne w wielu kulturach. Związany jest rozbudowaną symboliką, ucieleśniającą zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty ludzkiej natury i świata. Sopocka rzeźba powstała z inicjatywy jednego z mieszkańców bloku przy ul. Kujawskiej i szybko zyskała zainteresowanie sąsiadów.

O pojawieniu się rzeźby w Kamiennym Potoku poinformował Krzysztof Bienias w liście nadesłanym do redakcji.

"Jakoś tak wyszło, że nie potrafiłem się powstrzymać od opisania krótkiej historii starego spróchniałego drzewa z Kamiennego Potoku z ulicy Kujawskiej. Dla mnie to taka odskocznia od tematów i informacji, do których przywykliśmy na co dzień. Historia tyczy się już nawet nie tyle drzewa, co właściwie jego połowy. Drzewo wyschło, a następnie zostało ścięte. Później zaczęło próchnieć.

 

Ostatnio mijając na spacerze mojego szanownego sąsiada. O rybach i rybołówstwie wie bardzo wiele i jest specjalistą w tej dziedzinie, choć jest już na emeryturze. Sąsiad wskazał mi gałąź z pozostałości wyciętego już drzewa. Zaczął ją żywo opisywać, aż stwierdził, że przypomina mu smoka. Patrzę i patrzę, a jako że znam go już od wielu lat, to już wtedy wiedziałem, że nie odpuści. Zastanawiałem się tylko w jakim kierunku to wyobrażenie smoka pójdzie.

 

Dziś przy kolejnym spacerze zobaczyłem go! Nie mogło być lepiej! Kolor nawet dobrany, przypominał jakby barwy z herbu mojego miasta. Prosty, a zarazem dopracowany w każdym calu, fragment drzewa wnosi teraz zarówno w moją ulicę, jak i w cały Kamienny Potok bardzo pozytywnego „ducha” i atmosferę. Dlatego chciałbym podziękować panu sąsiadowi z klatki C mojego bloku" – czytamy w liście.

W kulturze europejskiej smok, podobnie jak wąż, wiązał się z symboliką wody. Dla starożytnych rzymian była to istota podziemna czuwająca nad urodzajem. Symbolizował on autorytet i potęgę. Tradycyjnie wiązano go także ze słońcem i symboliką królewską. 

"Stanowił alegorię wiedzy, mądrości, czujności i dobrej straży. Plujący ogniem mógł przedstawiać lato. W heraldyce był oznaką waleczności, a jego zawinięty w pętle ogon świadczył o sile i energii. Smoka ukazywano także gryzącego własny ogon, jak węża Uroborosa, wówczas był emblematem wiecznego ruchu, cykliczności i odnowy. W psychologii smok w jaskini mógł być symbolem aktu seksualnego. Wiązano go także z Wielką Matką".

 

pl.wikipedia.org

W kulturach azjatyckich pojawienie się smoka na niebie miało stanowić zapowiedź dobrych wydarzeń. To mityczne stworzenie nie było jednak obce także naszej rodzimej kulturze. Opis smoka znajdujemy między innymi w jednej z pierwszych polskich encyklopedii - "Nowych Atenach" Benedykta Chmielowskiego, której pierwsze wydanie pochodzi z lat 1745–1746.

W encyklopedii Chmielowskiego czytamy:

 

"DRACO, to jest Smok, to ma singulare o sobie: Koło Jordanu rzeki tak wielki się znajdował niegdy, że całe staje sobą zasłonił, jeźdźca z koniem w swoim pysku pomieścił; łuska z niego była tak wielka, jak tarcze. Przy rzece Bragadus, czyli Brugada, w Afryce koło Utyki w morze wpadającej, tak wielki smok się wylągł, że Attilius Regulus z całym się wojskiem z nim potykał, pociskami, strzałami, kuszami położył bestię; skóra z niej do Rzymu posłana na stóp 120 duża. Gellius libr.6. cap. 3. Może Smoka ugłaskać, że nic człekowi szkodzić nie będzie. Tiberius Cesarz tego doznał przez experiencję, gdy mu z rąk własnych dawał pożywienie. Ale go potym znaleziono od mrówek zjedzonego cum proginosi, że też i ten Cesarz od pospólstwa będzie zgubiony. Tranquillus.SMOK jest także z Wężów rodzaju; gdy Wąż w miejscu ukrytym, wygodnym przez długość lat, do wielkiego przyjdzie wzrostu, nawet i skrzydła mający, nie z piór morę Ptaków, ale z błonek i skóry jak nietoperz. Natale solum daje mu Pliniusz Murzyńską Ziemię. Ex mente Kirchera rodzą się SMOCY jako i inne Monstra z pomieszania nasienia circa coitum. Gdzie Orłów i Sępów wiele, tam mało tych strasznych bestii, Teste Kirchero. DRACO u Greków nazwany od widzenia bystrego i czujnego".

Rzeźbę przedstawiającą to mityczne stworzenie możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach nadesłanych przez naszego czytelnika.

[ZT]6574[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Krzysztof Krzysztof

7 4

Gratuluję, każda kreatywność zasługuje na uznanie. 19:47, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

sopociaksopociak

6 5

oby wiecej takich inicjatyw oddolnyc, kocham sopot i jego mieszancow :) 20:44, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zięciuzięciu

4 4

Brawo Dziadek! Piwko się należy!
21:05, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%