Zamknij
REKLAMA

Radni Platformy Sopocian i Kocham Sopot apelują do Premiera w sprawie zaniechania weta budżetu UE

19:17, 26.11.2020 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Rada Miasta Sopotu na dzisiejszej, tj. 26 listopada 2020 r., sesji przyjęła rezolucję, w której apeluje do Prezesa Rady Ministrów o przyjęcie Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy.

W treści uchwały wskazano liczne efekty dotychczasowego pozyskiwania przez Sopot środków finansowych z budżetu UE oraz projekty, które w przypadku weta premiera nie będą mogły być zrealizowane w kolejnych latach w kurorcie.

– Radni Gminy Sopot, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, zaniepokojeni pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zapowiedziami zawetowania budżetu Unii Europejskiej, wnoszą o przyjęcie i uznanie kwot wynegocjowanych w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej na lata 2021–2027 oraz Funduszu Odbudowy, a także o zobowiązanie Prezesa Rady Ministrów do głosowania za przyjęciem tegoż budżetu oraz funduszu – czytamy w rezolucji przyjętej przez większość Radnych.

 

Radni argumentują w rezolucji, że pieniądze z budżetu Unii Europejskiej zasilają budżety, niedofinansowanych przez rząd samorządów.

– Niestabilność fundamentów działania polskich samorządów, w tym brak zapewnienia odpowiedniego finansowania zadań własnych i zleconych, na przestrzeni ostatnich dekad była rekompensowana środkami pomocowymi z Unii Europejskiej. To właśnie dostęp do wielkich środków finansowych (163 mld euro) - począwszy od funduszy przedakcesyjnych - zapewnił silne wsparcie polskich reform, ukierunkowując je na zrównoważony rozwój – czytamy w rezolucji.

W rezolucji wskazano konkretne efekty współpracy w ramach Unii Europejskiej które są widoczne i odczuwalne dla mieszkańców naszego miasta. Dzięki pozyskaniu pieniędzy przez władze miasta ze środków UE zrealizowano wiele ważnych dla miasta i mieszkańców projektów inwestycyjnych.

Łącznie w Sopocie pozyskano ponad 100 mln euro, które zainwestowano w projekty materialne i niematerialne. Dlatego też wynegocjowane obecnie kwoty, jak wskazywano w oficjalnych komunikatach z udziałem Prezesa Rady Ministrów, w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy w wysokości 159 mld euro wsparcia na rzecz Polski, są w naszej ocenie niebywałą szansą dla rozwoju nie tylko całej Polski i ogólnokrajowych przedsięwzięć, ale także dla naszego miasta i jego mieszkańców – wskazują radni.

Wnioskodawcą rezolucji był klub Platforma Sopocian. Dokument poparło 15 radnych (Platformy Sopocian i ruchu Kocham Sopot), 4 było przeciw (klub Prawa i Sprawiedliwości), 2 osoby nie głosowały.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PopoPopo

0 0

Reszta zaś apeluje o twarde stanowisko w sprawie zasad budżetu EU. Kogo jest wiecej? Znacie sondaże? No tak, przecież tylko Elyta rozumi mądrość etapu. 12:09, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA