Zamknij
REKLAMA

Zakaz prezentowania drastycznych treści w Krakowie. Pora na Sopot?

10:01, 20.11.2020 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Rada Miasta Krakowa przyjęła 18 listopada uchwałę dotyczącą przepisów porządkowych zakazujących pokazywania w przestrzeni publicznej Krakowa drastycznych treści. Nowe środki wymierzone są przede wszystkim akcje organizacji pro-life, które podczas zgromadzeń prezentują banery m.in. ze zdeformowanymi płodami.

Projekt krakowskiej uchwały przygotowały: Partia Razem, Centrum Praw Kobiet - oddział w Krakowie, Federacja Znaki Równości, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Miasto Wspólne/Kraków Przeciw Igrzyskom. Podpisały się pod nim 502 osoby mieszkające w Krakowie. Za przyjęciem uchwały głosowało 25 radnych, 15 było przeciw. Pomysł nie spotkał się z uznaniem przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Promując projekt w sieci, ugrupowania lewicowe zwracały uwagę, że jego przyjęcie doprowadzi do zakończenia eksponowania "krwawych bilboardów" w sieci. Zwracali uwagę, że treści przedstawiane podczas zgromadzeń organizacji pro-life mogą negatywnie wpływać na dzieci oraz wywoływać traumatyczne wspomnienia kobiet, które przeżyły ciążę zagrożoną.

Część działaczy związana z Koalicją Obywatelską oraz prezydent Jacek Majchrowski przyznają, że przyjęcie uchwały jest sprawą kontrowersyjną. Zwracają uwagę, że banery prezentowane są na zgromadzeniach, a ich wolność oraz wolność wygłaszania poglądów zapewniają akty prawne wyższego rzędu. Ich treści oraz obowiązywania nie mogą zmienić przepisy lokalne. W związku z tym, istnieje ryzyko unieważnienia przepisów uchwały przez wojewodę lub Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Potrzebę podjęcia podobnych działań do działaczy Razem z Krakowa sygnalizowali sopocianie. Po proteście Fundacji Pro-Prawo do życia na Placu Przyjaciół Sopotu, w sieci wywiązała się dyskusja. Część osób zwracała uwagę, że drastyczne obrazki i towarzyszące im wypowiedzi nie powinny być łatwo dostępne do zobaczenia przez dzieci. Inni bronili organizacji i tłumaczyli, że tego typu zgromadzenia gwarantuje pakiet praw i wolności zawarty w Konstytucji RP.

- Gdzie są służby miejskie? Czy ci mają pozwolenie na postawienie takich drastycznych plakatów? Na to powinno być zezwolenie i odpowiednie miejsce, aby oglądali je ci, co chcą, a nie dzieci! - zwracali uwagę sopocianie.

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

kk

1 2

jak najbardziej. 10:28, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Taki sobie nickTaki sobie nick

3 2

Może czasami takie drastyczne zdjęcia są potrzebne, aby głównie małolaty z błyskawicami pojęły czym jest aborcja? 12:12, 20.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Taki sobie nickTaki sobie nick

2 0

A i przy okazji wszyscy mówią o "wolności słowa", "wolności przekonań", ale kto ma decydować co wolno, a nie? Politycy jednej opcji? Właśnie o to chodzi w wolności wypowiedzi, że wszystko możesz powiedzieć. Niestety lewicowa ideologia wygrywa. Masz koszulkę ze Stalinem? Fajnie, to taki Józio Słoneczko :) Masz koszulkę z Hitlerem... ooo nie wolno, policja zaraz każe zdjąć. Masz koszulkę z Che? Fajnie, przejechał motorem Amerykę Południową, ciii.... nieważne, że mordował osobiście dziesiątki ludzi. Che jest fajny. Załóż koszulkę powiedzmy z Pinochetem lub Franco... o ludzie, dyktator ma krew na rękach. Załóż koszulkę z sierpem i młotem... fajny symbol, itp. itd. 12:18, 20.11.2020


BubuBubu

0 0

Nie "zdeformowanymi" a abortowanymi. 12:31, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kriskris

3 0

zacofanie i ciemnota niestety , kosciol wciaz ma za duzy wplyw na ludzi... 14:39, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POpoPOpo

0 1

Prawda w oczy kole. Tak wyglada aborcja dzbany !!! 22:31, 20.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdrianAdrian

0 0

Przepraszam za wulgaryzm, ale co Ty pie*dopisz?! Byłeś kiedyś w szpitalu na oddziale patologii ciąży? Rozmawiałeś/łaś tam z kobietami? 00:25, 21.11.2020


AgsAgs

0 0

To nie znaczy, że moje kilkuletnie dzieci to muszą oglądać. 22:07, 21.11.2020


REKLAMA
REKLAMA