Zamknij

Od lipca wpłynęło 89 sygnałów od mieszkańców Sopotu! Co znalazło się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa?

16:13, 20.10.2020 P.S Aktualizacja: 20:08, 20.10.2020
Skomentuj Fot. Komenda Miejska Policji w Sopocie Fot. Komenda Miejska Policji w Sopocie

Policjanci przypominają, że nie trzeba osobiście zgłaszać się do jednostki Policji, by zgłosić występujące zagrożenie w swojej okolicy. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. W III kwartale 2020 roku sopoccy policjanci otrzymali 89 sygnałów od mieszkańców.

Każdego dnia sopoccy policjanci dbają o bezpieczeństwo w mieście. Można im w tym pomóc zgłaszając występujące zagrożenia w okolicy miejsca zamieszkania. Służy do tego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która została uruchomiona we wrześniu 2016 roku. Od tego czasu każdy mieszkaniec Sopotu może sam zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, reagować na zagrożenia oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami. 

W III kwartale 2020 roku mieszkańcy i osoby przebywające w Sopocie naniosły na mapę zagrożeń 89 sygnałów. Funkcjonariusze kilkukrotnie sprawdzili każde ze zgłoszeń i 29 z nich zostało potwierdzonych. Zdecydowana większość, bo aż 70 zgłoszeń sygnałów dotyczyła nieprawidłowego parkowania na terenie osiedli mieszkaniowych, w pobliżu kamienic oraz placówek oświatowych. Należy zauważyć, że problem tkwi w niedostosowanej do oczekiwań mieszkańców ilości miejsc parkingowych wybudowanych na danym osiedlu czy ilości miejsc znajdujących się w pobliżu kamienic. Weryfikując zgłoszenia policjanci zauważyli też, że część zgłoszeń dotyczy parkowania pojazdów poza drogą publiczną i w tym przypadku, gdy blokują one ruch brak jest podstaw do usunięcia ich przez funkcjonariuszy. To zarządca terenu bądź właściciel terenu mogą usunąć taki pojazd. Wyjątkiem jest, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

W III kwartale naniesiono na Mapę także 4 sygnały dotyczące nielegalnych rajdów samochodowych oraz pojedyncze sygnały dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości i złej organizacji ruchu. Dla sopockich funkcjonariuszy bezpieczeństwo na drodze jest sprawą priorytetową dlatego za każdym razem, gdy otrzymują takie zgłoszenia, w dany rejon kierowana jest większa ilość policjantów drogówki, którzy prowadzą tam działania. W wyniku tych działań ujawniani są kierowcy przekraczający dopuszczalną prędkość, ponadto eliminowani są z ruchu kierowcy, którzy rażąco, tj. o ponad 50 km/h przekraczają dozwoloną prędkość.

Mamy jesień, a po niej nadejdzie zima. To czas, na który szczególnie narażone są osoby bezdomne i osoby nieporadne życiowo. Policjanci przypominają, że jedną z kategorii zgłoszeń, które możemy nanieść na KMZB jest „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W trosce o bezpieczeństwo sopoccy mundurowi, w tym zwłaszcza dzielnicowi, szczególną uwagę zwracają na osoby wymagające pomocy i systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą oni przebywać. Możesz nam pomóc w tym i Ty nanosząc na Mapę miejsce, gdzie takie osoby przebywają. Jednocześnie przypominamy, że w sytuacji zagrożenia ich życia należy od razu zadzwonić na numer alarmowy 112. 

Policjanci przypominają, że KMZB nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie czasu. Dziękując za wszystkie przekazane zgłoszenia skutkujące poprawą bezpieczeństwa i świadczące o współodpowiedzialności użytkowników Mapy zagrożeń za szeroko rozumiane bezpieczeństwo ludzi, zachęcamy do dalszego korzystania i jednocześnie promowania wśród przyjaciół, znajomych oraz rodziny tego rozwiązania.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA - SPRAWDŹ!

Komenda Miejska Policji w Sopocie

[ALERT]1603199898625[/ALERT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MM

0 0

Tylko 89 sygnałów.
Z czego tu robić hallo. 11:37, 21.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%